אתגרי אלשיך

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

כאשר חקירה סבוכה, במשטרה או בשב״כ, נקלעת למבוי סתום, יש והפיקוד העליון מחליט לפזר את צוות החקירה המיוחד ולהרכיב צוות חדש, או למנות לצוות המקורי ראש אחר, עם ראייה שונה. לכאורה, זה מה שמבקש לעשות השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, במינוי מפכ״ל חיצוני למשטרה. ואולם, בהחליטו כי המועמד השני לתואר ״האיש הנכון במקום הנכון״ — התואר שהדביק ראש הממשלה בנימין נתניהו למועמד הקודם, גל הירש — יהיה סגן ראש השב״כ רוני אלשיך, שוב התעלם ארדן מהעובדה שהראשים הרעננים הנדרשים למשטרה, אמורים גם הם לבוא מתוך המקצוע, אם כי לא בהכרח מאותה יחידה, אגף או מחוז.

סיכול פיגועים באמצעים העומדים לרשות השב"כ אך חסומים בפני המשטרה מנימוקים חוקיים או תקציביים, עלול לטפח אשליות בנות־חלוף אצל מי שמגיע לסביבה הנמדדת באיסוף ראיות קבילות להרשעה ובשירות לציבור. אלשיך הוא אמנם איש שב״כ מיומן — רקעו מכשיר אותו להתמנות לראש שירות הביטחון הכללי. יש לו גם היכרות מסוימת עם עבודת המשטרה, בעיקר בירושלים ובגדה המערבית, ובמיוחד בהקשרי המודיעין והחקירות בתחום הפלסטיני.

אך אלשיך מעולם לא עסק בשיטור, בשמירה על הסדר הציבורי, בלחימה בארגוני פשיעה ובביעור שחיתות. כדי לייבא לארגון העוסק בכל אלה ראייה חדשה, אלשיך צריך להכיר תחילה את הראייה הישנה, לפתח כלים לפיענוח המציאות ולשינויה ולהשאיר בשב״כ כלים שאינם ישימים במשטרה.

הוא יצטרך להפנים שמשטרת ישראל אינה חוקרת חשודים ללא צו בית משפט, ולא יכולה להשתמש במעצרים מינהליים. המשטרה פועלת במקומות פומביים, נבחנת כל הזמן, מצולמת בכל רגע, שוטריה מתועדים על ידי אזרחים, ובניגוד לשב"כ, התיעוד לרוב מותר בפרסום.

בניגוד לשב"כ — כמו גם לצבא ולמוסד — שכפופים לראש הממשלה ולשר הביטחון באופן ישיר, משטרת ישראל עצמאית יותר, ובמקרים רבים קיים אצלה מידע שלא מועבר הלאה, בעיקר בכל הנוגע לחקירות סמויות. אלשיך יצטרך לשמור על עצמאות המשטרה, למרות שמינויו סוכם על ידי ראש הממשלה נתניהו והשר ארדן.

מדאיג מכל הוא החשש שהמניע לייבוא המפכ״ל מגוף הכפוף אישית לראש הממשלה הוא הרצון להשפיע, באמצעות המינויים שיבצע ביחידות החוקרות, על חקירת התנהלות מעונות נתניהו. משימתו הראשונה של אלשיך, אם מינויו יאושר, היא להוכיח שאינו חב נאמנות אישית לפוליטיקאים שהציעו לו את התפקיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ