מבחן "לה פמיליה"

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

האם יש מקום לתדהמה על תקיפתו בגרזן של אוהד הפועל תל אביב בשבת בתל אביב? האם העובדה שאדם כבן 30 שוכב כעת במצב קשה בבית חולים, רק משום שהוא אוהד של קבוצת כדורגל מסוימת, אמורה להפתיע מישהו?

שלושת החשודים שנעצרו בפרשה הם אוהדי בית"ר ירושלים, המזוהים עם הארגון המכנה עצמו "לה פמיליה". מדובר בארגון ימני קיצוני אלים, שחרת על דגלו משנה גזענית מוצהרת, שאף מצאה את דרכה לכרזות הבוטות שהוא מניף באצטדיונים: "בית"ר טהורה לעד", "70 שנים של עקרונות". העקרונות פשוטים והם אכן נשמרים בקפדנות: התנגדות לשיתוף שחקנים ערבים במועדון.

"לה פמיליה" הוא ארגון שפועל בחסות החוק, רק משום שהוא מקושר לשדה המופקר של הכדורגל הישראלי. שרשרת התקריות ששמו נקשר אליהן ארוכה: בדצמבר 2007 הותקפו אוהדי הפועל כפר סבא על ידי אוהדי בית"ר ירושלים המזוהים עם "לה פמיליה". ב–2008 התלוננו אוהדי מכבי נתניה, כי מספר אוהדים שלבשו חולצות של "לה פמיליה" שדדו אותם באיומי סכין. במארס 2011 הוגשו כתבי אישום נגד שלושה מחברי הארגון, שתקפו שנה קודם לכן עובדי ניקיון באצטדיון טדי. במארס 2012, לאחר משחק ביתי, התפרעו מאות אוהדי בית"ר בקניון מלחה ותקפו עובדים ערבים. בינואר 2013, לאחר שהצטרפו לבית"ר ירושלים שני שחקנים צ'צ'נים מוסלמים, הוצת חדר המזכרות במתחם האימונים של הקבוצה, ולאחר חקירה נתפסו חשודים אחדים במעשה, ונטען כי הם שייכים ל"לה פמיליה".

כרגיל במקרים מסוג זה, טקס הגינויים יצא לדרכו והונח כאספלנית על מחלה חשוכת מרפא. הגדילה לעשות שרת התרבות והספורט מירי רגב, שגינתה את "התקיפה המזעזעת", ואף הסבירה שמדובר ב"עליית מדרגה קיצונית מדאיגה שעלינו לבלום ומיד. עלינו לעקור את העשבים השוטים מן השורש ולהענישם באופן המחמיר ביותר". אלא שכדי לעקור מן השורש תופעה מחליאה כמו "לה פמיליה" לא די בענישה נקודתית. יש צורך לעקור את הגזענות והאלימות שארגונים אלה מייצגים. ואילו רגב, כמו רבים מחבריה לממשלה, הם אלו שמתדלקים את היצרים ההרסניים הטמונים בארגונים כמו "לה פמיליה" על ידי מסע הסתה ממוסד בלתי פוסק.

האלימות של "לה פמיליה" — במגרשים ומחוצה להם — היא טרור לכל דבר ועניין. בין אם מדובר באזרחים ערבים, ובין אם בסתם אוהדי קבוצות יריבות — ברגע שפגיעה פיסית הופכת לדרך פעולה מאורגנת, חובה על היועץ המשפטי לממשלה לבחון את הסוגיה באופן מעמיק ולשקול להוציא את הארגון אל מחוץ לחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ