סכנה: נשק לכל אזרח

מאמר המערכת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאמר המערכת

אל הסכנה שאורבת לאזרחי ישראל בעקבות גל הפיגועים הנוכחי נוספה עכשיו סכנה אחרת, שאותה צריך ואפשר לסכל בקלות — סכנת ה"רובה לכל אזרח". בימים האחרונים התרבו הקריאות הפופוליסטיות לאזרחים לשאת את כלי הנשק שברשותם בכל אשר ילכו.

במשטרה וברשויות המקומיות כבר החלו להעביר הנחיות בלתי רשמיות לנשיאת נשק אישי. ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, שנראה בימים האחרונים חמוש באקדחו כשריף אמריקאי, המליץ אתמול לתושבי עירו לשאת את נשקיהם האישיים, על מנת להגביר את הביטחון האישי. "אנשים נושאי נשק ולוחמים לשעבר עם ניסיון קרבי יודעים להתערב. זה מכפיל כוח", הסביר. מותר להניח שברקת כיוון בהמלצתו רק לתושביה היהודים של עירו, ובכל מקרה זו המלצה נפסדת ומסוכנת.

מדור הזירה

נכון שבכמה פיגועים נוטרלו המבצעים בידי אזרחים שנשאו אתם נשק, אבל הסכנה שבריבוי אקדחים ורובים ברחובות עולה בהרבה על התועלת. ריבוי כלי נשק בידי מי שאינם מוסמכים או מיומנים בשימוש בהם, עלול להוביל לאנרכיה. דווקא באווירה הנוכחית, שבה מפלסי המתח והחרדה עולים בהתמדה, אסור להרחיב את מעגל עוברי האורח שנושאים נשק.

אזרחים עלולים למהר לעשות שימוש בנשק שברשותם שלא לצורך, לזרוע מוות מיותר ולגרום לאסונות. ירי־שווא, אצבע עוד יותר קלה על ההדק, זיהוי שגוי, ירי לא מדויק וגם ירי מתוך סערת רגשות ותחושת נקם, עלול לשטוף את ישראל בדם מיותר נוסף. אזרחים עלולים לירות בחשודים שניתן לעוצרם, או לכלות את זעמם בערבים חפים מפשע, בתואנה שחשו סכנה. כל ויכוח בכביש או קטטה במועדון עלולים להידרדר לרצח.

מי שרוצה לדעת מה קורה כשאזרחים מסתובבים חמושים ברחובות — שיתבונן במתרחש בארה"ב. ערי ישראל רוויות בשוטרים ובאנשי ביטחון חמושים, שתפקידם לשמור על התושבים. את המשימה הזאת אסור להפריט, ולכן אסור להוסיף עליהם גם אזרחים חמושים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ