משרד הכלכלה נגד המדינה

מאמר המערכת
מאמר המערכת

כבר חמש שנים שישראל מנסה להגדיל את הכנסותיה ממשאביה בים המלח, שנמצאים בבעלותה של חברת "כימיקלים לישראל". אין מדובר במסע ענישה נגד חברה פרטית, וגם לא בהלאמה של משאבי הטבע — שהופרטו לפני כשני עשורים במהלך הגון ושקוף ציבורית. מדובר בסך הכל בהגדלת חלקו של הציבור ברווחים העצומים ממשאב טבע מרכזי, ובמימוש זכותה של המדינה, שצרכיה התקציביים מרובים, לקבוע את האיזון הנכון בכל הנוגע לחלוקת הנטל בין אזרחיה.

במסגרת המהלך המתמשך הזה החליטה ב–2011 ועדת חיים שני להחריג את מפעל האשלג של כימיקלים לישראל מהטבת המס של חוק עידוד השקעות הון. הוועדה קבעה שאין טעם לתמרץ משאבי טבע, שאינם יכולים לצאת מתחומי ישראל, בהטבת מס. ב–2014 הגדילה המדינה לעשות, כאשר ועדת ששינסקי 2 קבעה כי כי"ל נהנית מרווחי יתר, וכי ראוי שחלקה של המדינה ברווחים אלו יגדל ל–42%. מסקנותיה של הוועדה פורסמו לאחר שימועים, ולאחר שטענותיה של כי"ל לגבי ההכבדה הנמשכת של ידה של המדינה נשמעו היטב.

ההחלטות על הצעדים הללו התקבלו על ידי ועדות ממשלתיות חשובות, לאחר שיקול דעת מקיף ואיזון בין אינטרסים. לכן מאכזב לגלות שמשרד הכלכלה, שהיה שותף פעיל לכל המהלכים ומעולם לא חלק עליהם, שינה לפתע את טעמו: חוות דעת שהכין מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, לפני חודשיים, חותרת בפועל תחת מדיניות מיסוי משאבי הטבע של ישראל מאז 2011 (מירב ארלוזורוב, אתמול, TheMarker). על פי חוות הדעת, כי"ל צודקת בטענותיה נגד רשות המסים, ואין מקום למנוע את ההטבה לפי חוק עידוד השקעות הון. כפועל יוצא, גם חלקה של המדינה ברווחי כי"ל יהיה נמוך מ–42%.

שינוי העמדה הפתאומי של משרד הכלכלה מקומם ומאכזב. בניגוד גמור לכל עבודת המטה הממשלתית בחמש השנים האחרונות, ובלי שיתוף פעולה וניסיון ליישב עמדות סותרות בתוך הממשלה, סיפק המשרד תחמושת משפטית חינם לכי"ל, ופגע במהלך ממשלתי שהוכן בצורה מושכלת ואחראית ונועד לשרת את הציבור.

למרות עמדתו של משרד הכלכלה, מן הראוי שהממשלה תתקן את תחולת החוק לעידוד השקעות הון כפי שנקבע על ידי ועדת שני, ותאפשר למסות את מפעל האשלג בשיעור מס חברות כפי שנקבע על ידי ועדת ששינסקי 2. אין סיבה שמשאב הטבע הגדול והחשוב של ישראל יכניס לציבור הישראלי כל כך מעט תקבולי מס.

תגובות