מאמר המערכת

בעוד ישראל מתמודדת עם גל טרור, שסע גזעני חריף בתוכה וביקורת בינלאומית על מדיניותה בשטחים, תעלה היום בוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק דרמטית, שבכוחה לפגוע פגיעה אנושה בהליך הדמוקרטי בישראל.

ההצעה, שהוגשה על ידי ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), מבקשת לתקן את חוק מימון מפלגות כך, שוועדה ציבורית תוכל לשלול את המימון ממפלגה ה"קוראת להטלת חרם על מדינת ישראל". נימוקי הצעת החוק מתמקדים במאבקה של ישראל בתנועות הדה-לגיטימציה כלפיה בעולם, בפגיעה בכלכלת המדינה בשל פעולות חרם, ובאנטישמיות. עם זאת, ההצעה מפנה להגדרה ב"חוק החרם" משנת 2011, שכוללת גם קריאה לחרם, בין היתר באמצעות הימנעות מקשר כלכלי או תרבותי, על אדם או קבוצת אנשים, מחמת זיקתם ל"אזור שבשליטת ישראל", דהיינו שטחי הגדה המערבית.

מההצעה ניתן להבין אפוא, שלא הגנה על מדינת ישראל מפני חרם בראש מעייני המציעים, אלא הגנה על הממשלה ומדיניות הכיבוש שלה; לא מלחמה בדה־לגיטימציה של ישראל בעולם, אלא סתימת פיותיהם של מתנגדי השלטון, דבר שרק יבסס את הטענות על העדר דמוקרטיה אמיתית בישראל.

מימון מפלגות הוא סם החיים שלהן. נטילתו פוגעת קשות בחופש לבחור ולהיבחר לכנסת, שכן רק באמצעות מפלגה ורשימה לכנסת ניתן להיבחר לפרלמנט בישראל. הפגיעה בחופש לבחור ולהיבחר על סמך הבעת דעה מערערת את המשטר הדמוקרטי במובן הפורמלי והגרעיני ביותר שלה — קיום בחירות חופשיות ושוות. למרות שקריאה לחרם איננה עבירה פלילית, ההצעה מנסה לעקוף את החסינות העניינית של חברי הכנסת, המעניקה להם חופש פעולה כאשר הם מתבטאים וממלאים את תפקידם, למעט חריגים כמו קריאה לטרור והסתה לגזענות. ההצעה מבקשת להשתיק את חברי הכנסת ולפגוע בחופש הביטוי הפוליטי שלהם בנקודה השנויה ביותר במחלוקת, והקריטית ביותר בוויכוח הפוליטי בישראל — שאלת השטחים. ניסיון לסתום פיות של נציגי ציבור הוא מאפיין של משטר שלא מסוגל לסבול ביקורת ולהתמודד עם קיומן של דעות שאינן בקונסנזוס.

טוב תעשה ועדת השרים אם תדחה על הסף את ההצעה, שרק תשדר ביתר תוקף חוסר סובלנות כלפי ציבורים שלמים בישראל. ההסתה כלפי ערבים וכלפי כל מי שמתנגד לכיבוש ותומך בשוויון זכויות עזה דיה, גם מבלי שממשלת ישראל תיתן לכך גושפנקה רשמית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ