לחפש רק על פי חשד

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה השבוע על תמיכת הקואליציה במה שמכונה "חוק המישוש", שהעלה השר לביטחון פנים, גלעד ארדן. על פי ההצעה, שוטרים יוכלו לבצע חיפושים גופניים גם ללא חשד קונקרטי נגד האנשים שבגופם או בכליהם יתבצעו החיפושים. הצעת החוק באה לעקוף פסיקה של בית המשפט העליון, ולפיה לא ניתן היה להשתמש בראיות שהושגו בחיפוש שלא ניתנה לו הסכמה מדעת, כאשר לא הוכחה עילה סבירה לחיפוש.

כבר כיום לשוטרים בישראל יש סמכות נרחבת, המאפשרת להם לערוך חיפוש על אדם אם הוא מעורר חשד. ההצעה הנוכחית תרחיב את חופש הפעולה של המשטרה במקומות שהוגדרו מראש כ"מועדים לאירועי אלימות" כגון מועדונים, פאבים, דיסקוטקים וכו'. הצעת החוק מרחיבה למעשה את הגדרת האזור שבו יחול החוק, שכן מקומות רבים נמצאים "בסמוך" למועדונים, פאבים, מגרשי ספורט ועוד.

בנוסף, לפי ההצעה, מפקד מחוז משטרה יכול להכריז זמנית על מקום שבו נמכרים או מוגשים משקאות אלכוהוליים כמקום שניתן יהיה לעשות בו חיפוש ללא חשד. צעדים אלו מרחיבים את סמכויות המשטרה ונוגסים בזכויות הפרט.

הצעת החוק מתגלגלת זה כחמש שנים, ובעבר קודמה במטרה למנוע אלימות במועדונים. כעת נראה, שהממשלה עושה שימוש בגל הטרור כדי לנסות ולקדמה. דווקא אירועי הימים האחרונים מעידים על הסכנה שב"סימון" אנשים כחשודים ללא בסיס מסוים — שגגה שעלולה להסתיים בשפיכות דמים, כפי שהסתיים הלינץ' בבאר שבע.

עוד מלמדת המציאות בשטח, כי בהחלט יש מקום לחשש, שסמכות החיפוש ללא חשד תופנה בעיקר כלפי אוכלוסיות שמלכתחילה מוחשדות בחברה הישראלית, כמו ערבים ומבקשי מקלט, על סמך תיוג אתני פסול.

בית הדין האירופי לזכויות אדם פסל בשנת 2010 סמכות דומה שהוקנתה למשטרה בבריטניה, באמצעות הקביעה שמתן סמכות באופן הזה עלול לייצר שרירותיות, והזכיר נתונים שלפיהם הסמכות הופעלה בעיקר כלפי אנשים בעלי חזות אפריקאית ואסיאתית.

הקפדה על זכויות האדם דורשת שהמשטרה תבצע חיפוש על גופו של אדם אך ורק כאשר יש חשד קונקרטי הנוגע לו. המצב הביטחוני הנפיץ בימים האחרונים לא צריך לשנות תפישה יסודית זאת. ראוי שהכנסת תסיר את הצעת החוק מעל סדר יומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ