זילות השואה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

דברי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולפיהם המופתי הירושלמי, חאג' אמין אל־חוסייני, הוא שנתן להיטלר את ההשראה להשמיד את יהודי אירופה, הם טעות מוחלטת. היה אפשר לצפות לדברים שקולים יותר מפי בנו של היסטוריון חשוב.

נכון הוא, שבשנות ה–30 ביקשו הנאצים לגרש את יהודי גרמניה, ואחר כך את יהודי אוסטריה וצ'כיה, אולם באותה עת לא היו מגעים בין המופתי לבין העילית האידיאולוגית הנאצית.

המופתי היה בלא ספק אנטישמי קיצוני, ונהפך לתומך נלהב של הנאציזם. אחרי שברח מארץ ישראל בשנת 1937 ללבנון, ומשם לעיראק — שם היה בין המסיתים לפרעות ביהודים — הגיע המופתי לגרמניה, דרך איטליה, בשנת 1941. הנאצים השתמשו בו בתעמולתם למזרח התיכון ולהקמת יחידה מוסלמית בבלקן במסגרת האס־אס. המופתי גם היה פעיל במניעת יציאת ילדים יהודים בעלי רשיונות כניסה רשמיים לארץ ישראל מהונגריה ותמך תמיכה מלאה ברצח היהודים, אולם לא היתה לו כל השפעה על המדיניות הגרמנית.

חאג' אמין אל־חוסייני נפגש עם היטלר פעם אחת, ב–28 בנובמבר 1941, לשיחה, ובה לא הציע להיטלר דבר — היטלר הוא שדיבר וקבע את המדיניות הגרמנית. לשאלה של המופתי מה יקרה ליהודי העולם לאחר ניצחון של גרמניה — באומרו, שהוא מבין שגרמניה תסלק את הבית היהודי בארץ ישראל — ענה היטלר, שיפנה תחילה לכל מדינות אירופה ולאחר מכן לכל מדינות העולם, שיטפלו ביהודים כמו שהגרמנים מטפלים בהם באירופה.

זה היה לאחר שההשמדה החלה — עם פלישת הגרמנים לברית המועצות ביוני 1941 — חצי שנה לפני אותה שיחה. היטלר לא היה זקוק למנהיג ערבי (או אחר) כדי להציע את "הפתרון הסופי".

השימוש בשואה של פוליטיקאים אצלנו, למטרות אקטואליות, מפחית מהאחריות של הנאציזם ושל היטלר ספציפית, והוא זילות של זיכרון השואה. דומה, שאם הרקע ההיסטורי האמיתי אינו משרת את ההסתה הפוליטית, ממציאים "עובדות" והקשרים.

זיכרון המיליונים שנרצחו הוא קודם כל עניין יהודי, בלא ספק, אבל במידה הולכת וגוברת הוא גם עניין כלל אנושי. יש כאן בעצם מעין הכחשת השואה כפי שהתרחשה באמת; עיוות של אמת הידועה לא רק להיסטוריונים מקצועיים, אלא לחלקים לא קטנים בציבור הן בישראל והן בחו"ל.

הזיכרון, שהוא טראומה מתמשכת וקשה ליהודים בישראל ומחוצה לה, ולא רק להם, מושפל למען תעמולה פסולה, שגם אינה מסייעת במיוחד. כך לא זוכרים את השואה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ