מאמר המערכת

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה אתמול (שבת) שלא להביא הבוקר בפני ועדת השרים לענייני חקיקה את הנוסח המחודש של ״חוק הלאום היהודי״, שהעלה חבר הכנסת אבי דיכטר (הליכוד), יוזם חוק הלאום המקורי מלפני כארבע שנים. 

נתניהו הבין היטב, שבימים שבהם הגזענות גואה והיחסים בין ערבים ליהודים שבריריים ונפיצים, בין היתר הודות להסתה פרועה שמגיעה מלשכתו, חוק הלאום עלול להתסיס עוד יותר את האווירה ולחבל בניסיונות ההרגעה. 

הצעת החוק המקורית של דיכטר כללה סעיפים כמו הכפפת הדמוקרטיה לזהותה היהודית של המדינה, כך שבתי המשפט יוכלו להעדיף שיקולים לאומיים על פני מימוש ערכים דמוקרטיים, התחייבות לבניית התיישבות יהודית בלבד ללא התחייבות לבנייה למיעוטים וקביעת השפה העברית כשפה רשמית יחידה. ההצעה עוררה קשיים חוקתיים חריפים, אולם גם זו המרוככת שמציג דיכטר, על ניסוחיה העמומים והמעודנים יותר לכאורה, מוכיחה כי תכליתו היחידה של החוק היא תחרות לאומנית פנימית בין הפוליטיקאים של הימין. הגרסאות השונות שהוצעו לחוק במשך השנים, ושספגו גם הן ביקורת משפטית נוקבת, מוכיחות כי תכליתו פגומה מהיסוד וכי אין בו כל צורך. 

שלושה רבעים מאוכלוסיית ישראל הם יהודים. הם אינם זקוקים לאזכור מתמיד של הצהרת בלפור בדבר הקמת ״בית לאומי״ לעם היהודי (בעת ובעונה אחת הבטיחו הבריטים באותה הצהרה גם לערבים לשמור על זכויותיהם) ולקביעה המובנת מאליה בהכרזת העצמאות, ״בארץ ישראל קם העם היהודי״. הכל מכירים את תולדותיהן של הציונות והמדינה, את הצהרת בלפור ואת מגילת העצמאות, ומי שרצה לשריין מעמד מועדף ליהודים שבין אזרחי החוץ המעוניינים להגר למדינת ישראל, קיבל את מבוקשו בחוק השבות.

חוק הלאום הוא חוק מתריס כלפי פנים וכלפי חוץ. הוא יחריף את שאלת הנאמנות הכפולה של יהודי העולם, כי אם מדינה זרה מכריזה על עצמה כלאום של יהודי אמריקאי, צרפתי או רוסי משמע שזיקתו הלאומית אליה מתחרה בזו של ארצו. ובתוך ישראל הוא ינעץ את האפליה והקיפוח כלפי רבע האוכלוסייה הלא יהודי, ואף יחריף אותם. 

חוק הלאום הוא ניסיון נלוז לחבל ביסודות הדמוקרטיים של ישראל ולעגן בחוק עליונות של קבוצה אחת על פני אחרת. טוב עשה נתניהו שדחה את הדיון בעניינו. ואולם, אין די בדחייה זמנית בגלל ״המצב״ - מוטב להוריד חוק מיותר זה אחת ולתמיד מעל סדר יומה של הממשלה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ