שומרים על הסטטוס קוו?

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הקדיש מאמצים רבים בשבועיים האחרונים כדי להוכיח שישראל מקפידה על הסטטוס קוו בהר הבית. לאחר מו"מ עם שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, ובאופן עקיף עם מלך ירדן, עבדאללה, הסכים נתניהו להתקנת מצלמות בהר הבית. הוא גם הודה במשתמע בכך שליהודים אין זכות תפילה במקום. בנוסף נזף בסגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, שהתבטאה בנושא, ובח"כ באסל גאטס, שביקר בהר. אבל מי שבוחן לעומק את המדיניות הממשלתית כלפי הר הבית יגלה סתירה. בעוד שרשמית המדינה מצהירה על מחויבותה לסטטוס קוו, היא מסייעת ותומכת בכמה ארגונים שכל פועלם הוא ערעור הסטטוס קוו. 

לפי דו"ח שפורסם לפני שנתיים על ידי עמותת עיר עמים וארגון קשב, בישראל פועלות 19 עמותות העוסקות בהר הבית. חלקן מקבלות תמיכה כספית מהממשלה. המדרשה לידע המקדש, למשל, שפועלת במסגרת מכון המקדש, זוכה לתמיכה שנתית של מאות אלפי שקלים ממשרד החינוך. המכון עוסק בהכשרת כלי המקדש והכוהנים ליום פקודה. אבל התמיכה הממשלתית החשובה יותר היא בעידוד תלמידים — עשרות אלפים בשנה — לבקר במכון המקדש, והחדרת הנושא אל תוכנית הלימודים בזרם הממלכתי־דתי (אור קשתי, "הארץ", 23.10). התוכנית ממצבת את הקמת בית מקדש כיעד שיש לחתור אליו, ומגדירה אותו כ"פסגת המאווים של האנושות כולה". משמעותה, הלכה למעשה, היא שינוי הסטטוס קוו.  

התנועה הציבורית לשינוי הסטטוס קוו בהר הבית אינה גדולה. מדובר בכמה עשרות פעילים קבועים, וכמה אלפים במעגל התומכים המורחב. בשנה שעברה נרשמו כ–10,000 כניסות של יהודים להר, חלקם הגדול עשה זאת יותר מפעם אחת. אבל לתנועה הזאת יש שני מוקדי כוח: האחיזה הלא פרופרציונלית שלה במפלגות הליכוד והבית היהודי, וחדירתה למערכת החינוך. הסיוע הממשלתי לתנועות אלו חותר תחת המחויבות המדינית של ראש הממשלה לשמירה על הסטטוס קוו בהר. כל עוד ממשלת ישראל לא מצליחה להניע תהליך מדיני אמיתי, הדבר חיוני להרגעת השטח ולמניעת אלימות. זאת הבין גם נתניהו. עתה על הממשלה לבחון מחדש את היחס למי שפועלים נגד המדיניות זו.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ