להגן על בית המשפט

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שרת המשפטים, איילת שקד, התייחסה בשבוע שעבר לדברים הבוטים שאמר חבר סיעתה, חבר הכנסת מוטי יוגב מהבית היהודי, על בית המשפט העליון, ואמרה כי על נבחרי ציבור לשקול את מלותיהם בקפידה רבה ולהבטיח שיח "מפרה, בונה ומכבד". הגינוי אמנם היה רפה והגיע באיחור, אבל עדיין יש בכך כדי לתרום להרגעת האווירה המסוכנת נגד מוסד חשוב זה.

חבל רק שבאותה נשימה הוסיפה שרת המשפטים כי מערכת המשפט לקחה לעצמה כוח שלא ניתן לה בחוק. גם אם לשקד יש ביקורת על בית המשפט, עליה להבין שהמתקפה הברוטלית שמוביל נגדו יוגב מחייבת אותה לאיפוק וממלכתיות.

בעקבות החלטה שקיבל בג"ץ להקפיא בצו ביניים את הריסת בתיהם של מחבלים, אמר יוגב כי השופט עוזי פוגלמן "שם את עצמו בצד של האויב. על זכויות רוצחים הוא מגן, ובכך מונע ענישה מרתיעה ומסכן חיים". בעקבות דברים אלה, שגררו התבטאויות חמורות כלפי השופט ברשתות החברתיות, הוצמדה לפוגלמן אבטחה אישית.

דבריו של יוגב — שביולי האחרון קרא לעלות עם דחפור על בג"ץ, בעקבות החלטתו להרוס את בתי דריינוף בבית אל, שנבנו שלא כדין על קרקע פלסטינית פרטית — בעייתיים לא רק בסגנונם, אלא בעיקר משום שהם משקפים אי הבנה בסיסית של התפקיד שממלא בית המשפט העליון. תפקידו של בג"ץ הוא לקיים ולמצות הליכים, שבהם יישמעו הצדדים השונים ויעלו את טענותיהם, בפרט במקרים של הריסת בתי מחבלים, המהווה ענישה קולקטיבית של בני משפחות ושל שכנים חפים מפשע.

השניות בעמדתו של יוגב, שחס על בתים שנבנו באופן לא חוקי על קרקע פרטית של פלסטינים, ובה בעת משתוקק להריסות בתים של פלסטינים, גם אם הן פוגעות בחפים מפשע, מצביעה על כך שביקורתו אינה עניינית, אלא נוגעת אך ורק לרצונו שבג"ץ יפסוק באופן סלקטיבי: נגד פלסטינים ובעד המתנחלים. אולם במדינה דמוקרטית תפקידו של בית המשפט אינו למלא צורך פוליטי חד צדדי אלא להבטיח את קיום שלטון חוק, שימנע עוולות ואנרכיה רצחנית.

אי הבנה מסוכנת זו אינה נחלתו של יוגב בלבד. הוא מייצג בעמדותיו את הימין המתנחלי הקיצוני, שבעבורו שלטון החוק הוא רק מכשול בדרך להשגת מטרותיו. שרת המשפטים שקד חייבת להשמיע גינוי של הכוחות המסיתים נגד בג"ץ בקול רם וצלול, כדי להגן על מערכת המשפט, על שלטון החוק ועל הדמוקרטיה בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ