שרת הפלייליסט

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

סדרת הפגישות התמוהה שקיימה שרת התרבות, מירי רגב, עם אנשי גלי צה"ל מצביעה על אובדן שיקול הדעת, הן של השרה והן של קברניטי התחנה, שהסכימו להיפגש עם שרה שאינם כפופים לה כלל. ביחס לרגב נשאלת השאלה, אם פלייליסט של תחנה צבאית, תחנה אחת מני רבות על הסקאלה, הוא מטרה ראויה לעסוק בה. שר אמור להתוות מדיניות, ולא לעסוק בשיבוץ יוצרים על פי מוצאם, על פי השפה שבה הם שרים וסגנונם או על פי שיקולים מעין אלה, ברצועת שידור כזאת או אחרת, בתחנה כזאת או אחרת.

מעבר לשאלה הפורמלית על גבולות הסמכויות של השרה נשאלת השאלה, כיצד אפשר לקבוע תמהיל הוגן של שירים להשמעה בפלייליסט, שיספק את השאיפות שרגב מייצגת לכאורה. האם על השירים העבריים להיות 40% או 55% מכלל השירים המושמעים בתחנה? האם תיקבע מכסה לשירים מזרחיים? כי הרי לא כל השירים העבריים מושרים בסגנון מזרחי מובהק. ואיך קובעים, אם שיר הוא מזרחי או עברי אחר?

העובדה כי התערבות השרה נעשתה בהשפעת הזמרת מאיה בוסקילה — שתקפה את אנשי התחנה לפני כמה חודשים בעת הופעתה, בטענה לאפליה — מדגישה את הנטייה של רגב לפופוליזם ולחיפוש כותרות, בהיצמדות לאג'נדה של "סלב", גם אם במקרה הזה הוא "סלב" דחוי ונעלב.

אמנם אנשי גלי צה"ל הבטיחו לרגב להשתדל יותר בגיוס עורכים מוסיקליים מן הפריפריה (כביכול הטעם של עורכים מן הפריפריה ייטה בהכרח לכיוון המזרחי), אך אין זה מתפקיד שרת התרבות לעסוק במינויים פרסונליים בוועדת הפלייליסט של התחנה. כל זאת גם אם, כמו שרגב טענה בתגובתה ל"הארץ", צעדיה מתואמים עם משרד הביטחון. ממילא עצם הכפיפות של תחנת רדיו למשרד הביטחון היא עיוות שיש לתקנו.

אשר לקברניטי גלי צה"ל — הרי כאנשי תקשורת המנהלים גם מערכת חדשות, ולא רק תחנת מוסיקה, היתה צריכה להיות ברורה להם הסכנה שבמתן דריסת רגל לפוליטיקאי, בפרט כוחני ופופוליסטי כמירי רגב, כשותף בקביעת מדיניות בתחנה. עצם קיום הדיונים החוזרים הללו משדר מסר ברור לאנשי התחנה: יש ליישר קו עם השלטון. ואם במקרה הזה השלטון רוצה, למשל, יותר דודו אהרון או מאיה בוסקילה — כדאי שיקבל אותם.

"דיאלוג" עם אנשי ציבור, כפי שהדבר הוגדר על ידי מפקד התחנה, ירון דקל, הוא למעשה בעל דפוס קבוע: איש הציבור ידבר, הצד השני יקשיב ויבצע. ראוי שדקל ושאר אנשי התחנה יסרבו בנימוס אך בתקיפות להתערבות הזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ