לא ברץ הוא הבעיה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ראש מערך ההסברה הלאומי נושא בכפל תפקידים — דוברו הראשי של ראש הממשלה ומתאם הדוברות של כל הגורמים הממלכתיים הפועלים בתחומי הדיפלומטיה והביטחון: צה״ל, משרד החוץ, השב״כ, המשטרה ומתאם הפעולות בשטחים.

לאחר התנסויות עקרות בהקמת משרד הסברה בראשות שר (ישראל גלילי, שמעון פרס, אהרן יריב), שבדרך כלל מצא עצמו מתנגש עם פוליטיקאים שאפתנים אחרים ובראשם אנשי משרד החוץ, המליצה ועדת וינוגרד שקמה בעקבות מלחמת לבנון השנייה ב–2006, על מינוי פקיד בדרג בכיר לתיאום מאמצי ההסברה של מדיניות הממשלה. הוועדה הניחה, לתומה, שתי הנחות: שלממשלה תהיה מדיניות כלשהי, ושניתן יהיה להסביר אותה לקהלים מבית ובעיקר מחוץ. לתפקיד ראש המערך אמור להתמנות דובר מקצועי, הבקי הן בעבודת התקשורת והן בניהול. בנוסף, עליו להיות גם מקובל אישית על הממונה הישיר עליו, ראש הממשלה.

מכל הדרישות הללו, ייתכן שד״ר רן ברץ עונה על האחרונה, ואם אכן כך, משמע שבנימין נתניהו שותף לדעותיו על הנשיאים ראובן ריבלין וברק אובמה, לבוז שלו כלפי שר החוץ ג׳ון קרי ולכמיהתו לבניית בית המקדש. החלופה האחרת היא בורות: נתניהו לא ידע ולא טרח לבדוק מה חושב ברץ וכיצד הוא מתבטא. בסעיפים המהותיים ביותר לתפקיד המסביר הלאומי הציון שוועדת איתור היתה מעניקה למועמד כברץ אינו רחוק מאפס.

כרגיל במקרים כאלה, המאפיינים את נתניהו לאורך שנותיו בשלטון, לא המועמד המתמיה אשם. האחריות כולה מוטלת על הממנה, הכושל הסדרתי. תהליך מיון המועמדים והבחירה ביניהם משקף את רשלנותו וחובבנותו של נתניהו, כמו גם את התעקשותו שלא ללמוד מטעויותיו — שבאו לידי ביטוי בפרשיות מביכות שליוו את מינוי הרמטכ"ל, המפכ"ל ונגיד בנק ישראל — כדי להשתפר.

ממד נוסף בהחלטותיו המשונות של נתניהו הוא העיתוי. ערב מסעו לברלין פלט את דבר ההבל בעניין המופתי ששיווק לאדולף היטלר את רעיון השמדת היהודים, וערב מסעו לוושינגטון, שבמהלכו הוא צפוי, בין היתר, לדון עם אובמה על חבילת הסיוע הביטחוני שמעניקה ארה"ב לישראל, שלף את מינוי המסביר, שהודיע ברבים כי אובמה אנטישמי וקרי ילדותי. במקום לטפס מיד מהבור ולשים לפארסה סוף, נתניהו השהה בגאוותנות את החלטתו לוותר על מינוי ברץ, עד לאחר הביקור.

כשמינוי אחד או שניים כושלים, הפגם הוא אולי במועמדים. כשהתופעה מתמדת ועקבית כל כך, ייאלץ גם החלקלק שבמסבירים להודות שהממנה הוא פשוט לא יוצלח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ