מאמר המערכת
חלאדה ג'ראר בבית המשפט הצבאי בעופר, במאי
ג'ראר בבית המשפט הצבאי העופר, במאיצילום: אלכס ליבק
מאמר המערכת

חאלדה ג'ראר היא אסירה פוליטית. בית המשפט הצבאי בעופר, שגזר שלשום על חברת הפרלמנט הפלסטינית 15 חודשי מאסר בפועל בגין חברות בהתאחדות בלתי מוכרת והסתה, הוא בית משפט פוליטי שהעניש אותה על פעילותה הפוליטית, ועליה בלבד. בישראל, המתיימרת להיות דמוקרטית, קיימים אם כן אסירים פוליטיים, מעצרים פוליטיים ומאסרים פוליטיים, לפחות בשטחי הכיבוש.

משפטה של ג'ראר שוב הוכיח את הסתירה הבלתי נסבלת בין מדינת חוק ועקרונות הצדק, ובין מערכת המשפט הצבאי: אין ביניהן כל קשר. ג'ראר נעצרה בביתה באל־בירה באפריל השנה. מערכת הביטחון טענה אז, כי עילת המעצר היא הפרתו של צו צבאי שהתיר לה לשהות רק באזור יריחו, הרחק מביתה. שום עבירה אחרת לא הוזכרה. אחר כך הועמדה לדין על 12 עבירות, חלקן נלעגות ואף מקוממות, כגון השתתפות ביריד ספרים וביקור תנחומים; לבסוף היא הורשעה, בעסקת טיעון, בשני סעיפים. שופט צבאי אחד הורה לשחררה זה כבר, שופט אחר הורה להותירה בכלא עד תום ההליכים והתובע הצבאי איים עליה — ולמעשה על בית המשפט — שאם תשוחרר, תושלך לכלא בלא משפט, במעצר מינהלי. זו אינה התנהלות של מערכת משפט במדינה מתוקנת.

מדור הזירה

גם העובדה שג'ראר היא מחוקקת, חברת פרלמנט, נציגה נבחרת של עמה, כהונה שאמורה היתה להקנות לה מעמד של חסינות מפני אישומים פוליטיים, לא עמדה להגנתה ולו לרגע. ישראל נהגה בה בברוטליות כפי שהיא נוהגת בכל פלסטיני שנחשד בעיניה: קודם ניסו להרחיקה מעירה בצו צבאי דרקוני, אחר כך לעוצרה במעצר מינהלי, שרירותי לא פחות, ורק משגבר הלחץ הציבורי והבינלאומי לשחררה, נאלצו אנשי מערכת המשפט הצבאי לפברק כתב אישום נגדה, שרובו קרס כאמור, שהיה למעשה כתב פלסתר, מבוסס בחלקו לפחות על ראיות מפוקפקות, כגון עדויות שמיעה מעורפלות ועדויות שנגבו תחת לחץ.

השלכתה לכלא של ג'ראר, בשל פעילות פוליטית בחזית העממית לשחרור פלסטין, היא בראש ובראשונה כתב אישום נגד מדינת ישראל, שמעמידה אישים פוליטיים למשפט על התנגדותם הלגיטימית לכיבוש ואף מענישה אותם במאסר. ג'ראר ופרקליטיה החליטו להסכים לעסקת הטיעון, כדי לקצר את תקופת המשפט ובכך את מעצרה עד תום ההליכים. אבל הדגל השחור מעל מאסרה המחפיר של חברת הפרלמנט הפלסטינית ממשיך להתנוסס דווקא מעל מדינת ישראל, מכתים את כולאיה ובעיקר האחראים עליהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ