בסך הכל פועלי בניין

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בחודש שעבר נהרגו בתוך שבוע אחד חמישה פועלי בניין בנפילה מגובה. המקרים עוררו מעט מאוד עניין: תמונת ההרוגים לא הופיעה בעיתון, בדרך כלל גם שמם לא פורסם, ובני משפחותיהם לא רואיינו באף אמצעי תקשורת. גם יונס אלהרוש בן ה–30 מהכפר יטא שבשטחים, שנפל שלשום מגובה 20 מטר אל מותו באתר בנייה בגבעת אולגה, לא עניין איש. הוא נותר שקוף וקרוב לוודאי שאיש לא ייתן דין וחשבון על מותו המיותר.

ועדת הרווחה דנה שלשום במוות הבלתי נסבל של פועלי הבניין, והציגה דו"ח קשה (נוסף) של מרכז המידע והמחקר של הכנסת על המצב בתחום. הדו"ח, שהוכן ביוזמת חבר הכנסת אילן גילאון, מלמד שבחמש השנים האחרונות מספר פועלי הבניין שנהרגו מנפילה — 184 — גדול בהרבה ממספר האזרחים הישראלים שנהרגו בפיגועים ובמלחמות.

ההרג הזה משקף כמה מתחלואי החברה הישראלית: הזלזול במותם של האנשים שבונים את הארץ, כי כמעט כולם לא יהודים, אלא ערבים ועובדים זרים; המצב המדורדר של הרגולטור האחראי על אתרי הבנייה, שמנסה בקושי לכבות את התבערה, עם כוח אדם של 17 מפקחים ייעודיים בשכר נמוך, וחמישה כלי רכב שמופקדים על 12 אלף אתרי בנייה, כאשר אין שר מכהן במשרד הכלכלה (בשל פרשת מתווה הגז); ורדיפת הבצע – אף שבנדל"ן מתגלגלים סכומים אדירים, פועלי בניין רבים עובדים בלי רתמה וקסדה וצועדים על פיגומים רעועים לעבר מותם האפשרי.

תחום הבנייה פרוץ. כשפועל בניין נהרג כתוצאה מרשלנות, הסיכוי שמישהו ישלם על כך מחיר הוא אפסי. רק 11 כתבי אישום הוגשו על אותם 184 מקרי מוות, וכולם נסגרו בעסקאות טיעון, שגזרו עונשים של אלפי שקלים בודדים וכמה חודשים של עבודות שירות, מחיר זעום על אובדן חיי אדם. אף שדי במסע קצר בין אתרי בנייה, כדי ללמד כל שופט וחבר כנסת על ההזנחה הקשה ומלכודות המוות, בעשורים האחרונים אף קבלן לא שילם במאסר על מות העובד שלו.

בחודשים האחרונים יש התעוררות מסוימת בנושא: הוקמה "הקואליציה למאבק בתאונות בנייה", נערך דיון בוועדת הרווחה של הכנסת וחלק מאמצעי התקשורת החלו לסקר את התחום. אלא שאין בכך די. בזכות אכיפה ופיקוח, הסיכון של פועל בניין בריטי ליפול אל מותו קטן פי שבעה. הגיע הזמן שגם ממשלת ישראל, שמעוניינת לבנות מהר ובזול כדי לפתור את משבר הדיור, תבין שמוות של יותר מ–30 פועלי בניין בשנה אינו גזרת גורל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ