מסע טיהור

מאמר המערכת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאמר המערכת

"שוברים שתיקה", ארגון שגובה עדויות מחיילים על פעולותיהם בשטחים, ושחבריו שירתו ומשרתים בצה"ל, הולך ומוגדר כסייען טרור. ארגון "בצלם", שמתעד פגיעות בפלסטינים על ידי ישראלים ועבירות של הממשל נגד אוכלוסייה כבושה, נחשב זה כבר לארגון "בוגדני". עמותות לזכויות אדם, ישראליות וערביות, נתפשות בציבור כמיותרות במקרה הטוב וכמי שחותרות נגד קיומה של מדינת ישראל במקרה השגור.

הביקורת שמשמיעים בכירים בהנהגה הישראלית, כמו שר הביטחון, שהגדיר את פעולות "שוברים שתיקה" כ"זדוניות", החלטתו של שר החינוך לאסור על פעילות הארגון בבתי ספר, או פעילותה הבלתי נלאית של שרת המשפטים איילת שקד לחקיקת חוקים שיגבילו את צעדיהם של ארגוני זכויות אדם, נושאות אופי של מסע טיהור. המסע הזה מלווה בהכפשה, המתודלקת ברשתות החברתיות ומצטרפים אליו גם טרמפיסטים כמו ח"כ יואב קיש (ליכוד) עם חוק "השתולים" והארגון הימני הקיצוני "אם תרצו", שפירסם מודעה שאינה אלא מופת של הסתה.

מדור הזירה

שיאו של מסע הטיהור בהתנפלות הבריונית על נשיא המדינה שעד לפני זמן קצר נחשב ל"בלתי חשוב מספיק כדי להרוג אותו" כהגדרתה של דניאלה וייס, ונהפך לאישיות המאיימת על ביטחונה ושמה הטוב של המדינה. כל זאת בשל הופעתו בוועידת "הארץ" בניו יורק, שבה נכח נציג של "שוברים שתיקה". אם דמו של ריבלין מותר, קל וחומר דמם של חברי הארגונים שעומדים כחומה האחרונה כדי להגן על ערכי המוסר של המדינה.

ישראל צוללת במהירות אל תחתית המדמנה, שבה מבוססות האפלות שבמדינות. מנהיגיה מאמצים את הפרנויה המאפיינת את מנהיגי מדינות רודניות. מנהיגים אלה, כמו עמיתיהם הישראלים, אינם חרדים לזכויות האדם אלא מאמינים שהסתרת האמת תסייע לשמור על שמה הטוב של מדינתם. לשיטתם, רדיפת הארגונים וסכירת פיותיהם יסתירו את עוולותיהם. זוהי תפישת "מדינת הכלוב האטום". על פיה, לא רק את הארגונים והעמותות יש לרסק, גם התקשורת צריכה להיאלם דום, או להפוך לשופר המדינה.

אל מול המנהיגים הישראלים, המחזקים במדיניותם את שמה הרע של ישראל בעולם, מפיצים ארגוני זכויות האדם אור קטן אך משמעותי, ששומר על הגחלת הדמוקרטית. יש לשמור עליהם מכל משמר, לתרום לפעילותם ולהצטרף לשורותיהם. זהו מאבק על דמותה של האזרחות הישראלית אל מול הנהגה שיצאה למסע ציד נגד מי שמנסים להגן על זכויות הציבור.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ