שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

זו אינה אזרחות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאמר המערכת

משרד החינוך עומד להוציא לאור ספר לימוד חדש באזרחות בעוד כמה שבועות. שכתובו החל לפני כחמש שנים, בתקופת השר לשעבר גדעון סער, אך בחודשים האחרונים הואצה העבודה, בניצוחו של ד"ר אביעד בקשי, שייעץ למנסחי "חוק הלאום", וד"ר אסף מלאך, שמינויו לתפקיד יו"ר הוועדה למקצוע האזרחות היה אחד המינויים הראשונים של השר נפתלי בנט.

עיון בטיוטת הספר מגלה, כי הוא שם דגש גדול הרבה יותר על הממד היהודי בחיי המדינה מאשר על זה הדמוקרטי. עדות סמלית משמעותית לכך היא העובדה שהמבוא לספר הקודם נפתח בציטוט ממגילת העצמאות בעוד שעורכי הספר החדש בחרו, לפחות לפי אחת הגרסאות האחרונות, לפתוח בציטוט מתפילה.

זכויות המיעוט הערבי זוכות בטיוטת הספר להתייחסות המוגבלת לתחומי החינוך והדת. מאמצים רבים מוקדשים לפירוק האוכלוסייה הערבית לקבוצות משנה של מוסלמים, נוצרים ודרוזים, תוך הבלטת העובדה שהאחרונים משרתים בצבא. הרושם הוא שהספר מתייחס לאזרחי ישראל הערבים בעיקר דרך שתי נקודות מבט: הזדהות עם אויבי המדינה או נאמנות, המתבטאת בגיוס לצה"ל. ייתכן שהעובדה שבין כותבי הספר לא היה אף ערבי תורמת להשקפה זו.

בסוף השבוע (אור קשתי, "הארץ" 18.12) התפרסם גם, כי משרד החינוך שלח בעבר טיוטה של הספר למומחים בתחום מדע המדינה, אך ניתק כל מגע אתם לאחר שהעבירו את הערותיהם. "הדיון (הרע) במדינה היהודית מפר ברגל גסה את האיזון הטמון באפיון היהודי־דמוקרטי של ישראל, וחזקה עליו שיגרום 'כאבי בטן' למי שאינו יהודי ולמי שפרשנותו את יהודיות המדינה היא חילונית", כתבה למשל פרופ' תמר הרמן מהאוניברסיטה הפתוחה.

התנהלות משרד החינוך בפרשה רומזת, כי אין בכוונתו לפעול באופן ממלכתי. אין להסכים עם שינוי רדיקלי כזה בהוראת האזרחות — המקצוע היחיד במערכת החינוך שעדיין מנסה לגשר בין חלקיה השונים של החברה בישראל.

רגע לאחר שאנשי משרד החינוך סיימו לשכתב את ספר הלימוד באזרחות ורגע לפני שליחתו לדפוס, ראוי להקשיב לביקורת שמותחים אנשי חינוך ואקדמיה על העקרונות הבאים לידי ביטוי בספר. ביקורת מקצועית זו מחייבת להקפיא את הפרסום הצפוי ולהעביר את ההכרעה לוועדת מומחים מקצועית ועצמאית. המשך ההתעקשות של שר החינוך ואנשיו לחולל שינוי יסודי בהוראת המקצוע מחזקת את החשד, כי מטרתם איננה חיזוק האזרחות אלא דווקא ערעורה והחלשתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ