השר לזהות יהודית

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

החלטת משרד החינוך לפסול את ספרה של דורית רביניאן, "גדר חיה", ולא לאפשר ללמדו בבתי הספר התיכוניים, היא החלטה אומללה. לנימוקים שבהם השתמשו בכירי המשרד כדי להצדיק את הפסילה קשר רופף, אם בכלל, לחינוך, במובן המקובל של הכשרת תלמידים להבנה טובה, ובדרך כלל מורכבת יותר, של המציאות. דומה כי מטרות אלה אינן בראש סדר העדיפויות של משרד החינוך תחת נפתלי בנט, וגם לא בתחתית הרשימה.

האחראי על לימודי הספרות בחינוך הממלכתי, וועדת המקצוע המייעצת ששותפה בגיבוש תוכנית הלימודים, המליצו לכלול את "גדר חיה" כיצירת בחירה ביחידה החמישית של לימודי ספרות ברמה מוגברת. ממלאת מקום יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, דליה פניג, דחתה את ההמלצה (אור קשתי "הארץ", 31.12). נימוקיה של פניג אינם אלא מכבסת מלים לגזענות מכוערת. קשה להאמין שבכירה במשרד החינוך משתמשת בטיעונים כמו "שמירת הזהות של העם ומשמעות ההתבוללות", ו"יחסים אינטימיים... בין יהודים ושאינם יהודים נתפשים בקרב קהלים גדולים בחברה כאיום על הזהות הנפרדת".

דברים אלה, והגיבוי המהיר להם מטעם השר בנט, הם תחנה נוספת במסלול האינדוקטרינציה הלאומנית שראשי משרד החינוך מצעידים בו את תלמידי הזרם הממלכתי. מסלול זה כולל, בין השאר, את שכתוב ספר הלימוד באזרחות, כך שידגיש את ה"ממדים היהודיים", חיזוק המרכזים להעמקת הזהות היהודית בבתי הספר הממלכתיים, והרחבת תוכניות כמו "מסע ישראלי" שמפעילה עמותת "מבראשית".

בנט ושליחיו הופכים את משרד החינוך למינהלת זהות יהודית. הם משעבדים את הציבור החילוני למטרותיהם הפוליטיות, ומבקשים להפוך אותו לדתי־לאומני. בישראל חי ציבור גדול החפץ בערכים דמוקרטיים וליברליים, וקץ בדכאנות גזענית ולאומנית שמוכתבת לו מהממשלה. גם אם יחזור בו שר החינוך, ויבטל את הפסילה המחפירה של "גדר חיה", אין בכך די. שתיקתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מוכיחה שהממשלה כולה, על זרועותיה השונות, מדרדרת את ישראל לתהומות של חושך וגזענות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ