צה"ל כמגן הרשות

מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת

צה"ל שוב מתגלה כמי שכלוא בין תפקידו כאחראי על ביטחון המדינה, לבין המדיניות של ממשלת ישראל, שבבסיסה סטטוס קוו מדיני עם צעדים מוגבלים אבל קבועים לקידום מפעל ההתנחלות ודחיקת פלסטינים משטח סי. התרעת גורמי המודיעין הצבאי לפיה הרשות הפלסטינית עומדת בפני קריסה, והמלצות צה"ל להעניק "מחוות" כדי לחזקה, הן לכאורה קריאת השכמה מאוחרת למדי, בטרם ישראל תמצא עצמה אחראית ישירה לניהול השטחים. להמלצות אלה נלוו הסברים מרשימים על היקף שיתוף הפעולה הביטחוני בין הרשות לישראל, כאילו בכך חזות הכל. הזדעקותו של צה"ל זכתה מיד בתגובה פלסטינית מפיו של מחמוד עבאס, אשר הבהיר באופן נחרץ שלא יניח לרשות להתמוטט, וכי "הרשות היא הישג פלסטיני".

הדיאלוג חסר התכלית בין צה"ל לממשלה, ותגובתו של עבאס, מעידים על הפער העמוק בין תפישת הצדדים את המציאות. צה"ל, וכמוהו הממשלה, רואים ב"הרגעת השטח" ובמניעת הטרור יעד אסטרטגי שאינו תלוי כלל ועיקר בשאיפות המדיניות של ההנהגה הפלסטינית. גם עבאס מתנגד לטרור, ואימץ זה כבר את הדרך המדינית־דיפלומטית כאמצעי להשיג את מטרותיו. אולם לעומת ישראל, "הרגעת השטח" אינה תחליף בעיניו לפתרון מדיני או תנאי להמשך קיומה של הרשות הפלסטינית. גם אם בעבר הוא איים ב"מסירת המפתחות" לידי ישראל, נראה כי שינה את טעמו והוא רואה בקיומה של הרשות מנוף הכרחי כדי לגרוף הישגים בזירה הבינלאומית.

צה"ל, שאפשר לשער שהוא מכיר היטב את האסטרטגיה המדינית של עבאס, ויודע שאין פתרון צבאי לסכסוך ושמחוות פעוטות לא יסכלו טרור, נזהר מלומר לממשלה כיצד עליה לנהל את מדיניותה. הוא אינו מסביר את ההכרח במציאת פתרון מדיני, ולו כדי להבטיח את הביטחון, אך בכך הופך את עצמו לנושא באחריות המדינית ולא רק הצבאית.

זה הפרדוקס שטמון באזהרותיו התקופתיות של הצבא: מצד אחד הוא שואף להתגדר בדלת אמות המלחמה בטרור, ללא נשיאה באחריות מדינית, כראוי למבנה ההיררכי בחברה דמוקרטית, ומן הצד השני הוא מבין שהמבנה הזה יקרוס אם ממשלת ישראל תדחה את הפתרון המדיני כאופציה ראויה.

ואולם, הממשלה והעומד בראשה יכולים לחלץ מתוך עומק האזהרות של הצבא את משמעותן האמיתית: ללא מו"מ מדיני וחתירה לפיתרון שאינו צבאי, ישראל תפורר את הפרטנר הפלסטיני ותהפוך לבעלת הבית גם בשטחים, בדרכה למדינה דו לאומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ