מכונה דתית לאומנית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בכל יום שעובר מתברר עומק פגיעתו של השר נפתלי בנט במערכת החינוך — מספר הלימוד המשוכתב באזרחות והאיסור המקארתיסטי על כניסת "שוברים שתיקה" לבתי הספר, דרך תגבור המרכזים להעמקת הזהות היהודית במוסדות החינוך והקפאת תקנת התמיכה, הקטנה ממילא, בארגונים ליהדות פלורליסטית, ועד פסילת הספר "גדר חיה", והכוונה לשנות מן היסוד את עבודת סל תרבות ארצי וליצור רשימת יצירות אסורות. קשה לטעות במכנה המשותף ליוזמות אלה: שר החינוך נחוש לעצב את החינוך הממלכתי על פי עקרונות סיעת הבית היהודי.

רשימת ההערות שכתב העורך הלשוני של ספר הלימוד באזרחות (ירדן סקופ, "הארץ" אתמול), צריכה לעורר דאגה בלב כל מי שהדמוקרטיה בישראל יקרה לו, ללא קשר לדעה או נטייה פוליטית. מתברר כי הספר משווה, במסגרת דיון בנושא "אלימות על רקע אידיאולוגי־פוליטי", את מעשי הרצח של ראש הממשלה, יצחק רבין, ואמיל גרינצווייג, להטבעת האונייה אלטלנה, וציטוט של היועץ המשפטי לשעבר מני מזוז, לפיו רצח רבין אינו תוצאה של הסתה, זוכה לעדנה. גם היחס לעמדה החילונית מחפיר. על פי הטיוטה, החילוניות היא "שלילה של אמונה דתית מחייבת", ובכל מקרה נדמה כי זמנה קצוב, כיוון ש"בשנים האחרונות ישנה מגמה בקרב חילונים להתקרב למקורות היהודיים".

אמירות אלה, ואמירות נוספות, הופיעו באחת הגרסאות האחרונות של ספר הלימוד, שעתיד לצאת לאור בשבועות הקרובים. ייתכן שבגרסה הסופית קביעה זו או אחרת עברה שינוי קל, בין השאר על רקע הפרסומים בנושא בכלי תקשורת, אך את הרוח הכללית קשה הרבה יותר לשנות, ונראה שאין גם כל רצון כזה.

בשבועות האחרונים, ככל שדלפו פרטים מתוך הטיוטות השונות, גברה הביקורת של אנשי אקדמיה וחינוך על כך שהספר המשוכתב מדגיש את הממדים היהודיים על פני אלה הדמוקרטיים, וכן מגמד את מעמד המיעוט הערבי ומפרק אותו לקבוצות משנה, הנבדלות זו מזו בעיקר בהתאם לשאלה אם החברים בהן משרתים בצבא. התשובה העיקרית של השר בנט לביקורת היתה לתקוף את התקשורת.

המלאכה העדינה של הוראת האזרחות בחברה הישראלית, השסועה בנושאים רבים, הופקדה בידי מיעוט בעל נטיות מיסיונריות. התנהלות זו אינה מוגבלת רק ללימודי האזרחות. את סימניה אפשר לראות בתוכניות ובמקצועות נוספים. רוח רעה של הסתגרות והטפה דתית־לאומנית מנשבת במערכת החינוך. הורים, תלמידים ומורים צריכים להתנגד למאמציו של בנט לעקר את עקרונות החינוך הממלכתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ