הבל החזקת הגופות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שלושת חברי הכנסת מסיעת בל"ד, שבאו בשבוע שעבר לביקור תנחומים אצל משפחות הפלסטינים שנהרגו בעת שביצעו פיגועים רצחניים בירושלים, עוררו סערה וגינויים בכל המפה הפוליטית, כמו גם את קריאות ההסתה הקבועות מצד הימין וספיחיו "במרכז", לנקיטת צעדים נגדם, עד כדי סילוקם מן הכנסת. הפניית הזעם אל חברי הכנסת של בל"ד — שנפגשו עם המשפחות, שאינן אשמות במעשי בניהן — מערפלת את הפסול האמיתי שבבסיס הפרשה, והוא החזקת גופות המחבלים ומניעת קבורתן.

גופות המחבלים שעדיין לא הוחזרו למשפחותיהם מוחזקות בידי המשטרה בהתאם להנחיית השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, בשל היותם תושבי מזרח ירושלים. זאת בניגוד לעמדת בכירי מערכת הביטחון, ובראשם שר הביטחון, משה יעלון, הגורסים כי לא רק שהחזקת הגופות לא תימנע טרור, אלא שהדבר אף עשוי להחריפו בסחרחרת של גמול. צה"ל החזיר, בהנחיית שר הביטחון, כבר לפני שבועות אחדים את גופות המחבלים מהגדה המערבית שנמצאו בחזקתו, ושלשום הוחזרו גופותיהם של שלושת המחבלים מקבטיה שהרגו את לוחמת מג"ב הדר כהן. חוסר האחידות במדיניות בין המשטרה לצה"ל, הנובעת רק ממקום מגוריו של המחבל, משקפת את הפופוליזם הפנים־ליכודי של השר ארדן, שלהוט להראות לחברי המרכז שהוא "עושה משהו" לנוכח הפיגועים שנהפכו לשגרה יומית בחודשים האחרונים.

אין כל ממד של הרתעה במניעת הגופות מהמשפחות. ההולכים לעשות פיגועים יודעים שסיכוייהם לשרוד אפסיים, אך אינם חסים על משפחותיהם ואינם פתוחים לשכנוע לחזור בהם כדי שלא יאונה להן רע. ההתנקמות במשפחות, באמצעות השהיית קבורת הגופות, אינה אלא התעללות מיותרת שמאפיינת כל ענישה קולקטיבית.

פרשת הגופות היא סימפטום נוסף של חדלונם המנהיגותי של השרים, המוצאים דחלילים חדשים לתרץ בהם את כישלונותיהם. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מעדיף להתעלם מההקשר המקומי של הסכסוך הישראלי פלסטיני, ההתנחלות והכיבוש, ודבק במנטרת הפיגועים כחלק מתופעה עולמית של טרור איסלאמי. השר לביטחון הפנים, ארדן, זיהה את אויביה האמיתיים של ישראל — הרשתות החברתיות ובראשן פייסבוק. שהרי אם רק תשותק התקשורת הרשתית בין הצעירים הפלסטינים, ייפסקו הפיגועים ולא יהיו עוד גופות להחזרה או להחזקה.

שני העמים, החיים במצוקה ובחרדה, משוועים למנהיגות מפוכחת ומרחיקת ראות, המציעה פתרונות יעילים מהחזקת גופות. מנהיגות כזאת אין בנמצא כרגע.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ