האתגר הדמוקרטי של ארגמן

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע ביום חמישי בערב על בחירתו בסגן ראש השב״כ נדב ארגמן לתפקיד ראש השב״כ הבא. נתניהו, שידוע בהססנותו בכל האמור במינויי בכירים — מינויי המפכ״ל וראש המוסד היו דוגמאות מביכות בהקשר זה — הפתיע הפעם, כשמינה את ארגמן שלושה חודשים לפני מועד פרישתו של ראש השב"כ הנוכחי יורם כהן.

ואולם, גם אם תזמון ההודעה בדבר המינוי — לקראת מהדורות הערב של חדשות הטלוויזיה ביום ה׳ ועיצוב העמודים הראשיים של עיתוני יום ו׳ — קשור ברצון של נתניהו להוריד מסדר היום התקשורתי את נצחונו בבית המשפט של אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה מני נפתלי, עדיף מינוי מוקדם שמאפשר העברה מסודרת של התפקיד, ולא מחטף שנעשה ברגע האחרון.

ראש השב"כ החדש, נדב ארגמןצילום: אילן אסייג

יהיו מניעיו של נתניהו אשר יהיו, הנטל עובר עתה לכתפיו של ארגמן. גיליון השירות שלו שונה מזה של ראשי השב״כ שכיהנו בשני העשורים שמאז רצח יצחק רבין — הוא אינו מפקד זרוע צבאית כמו האלוף (במיל') עמי אילון ולא כיהן כראש מרחב במרכז או בדרום, כמו אבי דיכטר, יובל דיסקין וכהן. מומחיותו מבצעית ולא פלסטינית; הוא לא ייחשב לסמכות מודיעינית שתוכל לייעץ לקבינט בסוגיות הקשורות לתהליך המדיני. לכן צפוי שתגדל חשיבותם של הרמטכ״ל, ראש אמ״ן, מתאם הפעולות בשטחים ואלופי הפיקודים.

האתגר הגדול הניצב בפני ארגמן מקצועי וערכי גם יחד. מלבד התמודדות עם הזינוק בטרור הפלסטיני ועם החשש שמא פיגועי הדקירה שאירעו בחודשים האחרונים ייהפכו לפיגועי תופת המוניים, על ראש השב"כ החדש מוטלת גם האחריות לשמור על הדמוקרטיה הישראלית מפני מי שמאיימים לחתור תחתיה ולהצר את גבולותיה.

ארגמן יהיה חייב להקדיש תשומת לב מיוחדת לסיכול תאי טרור יהודי, שמורכבים מצעירי נוער הגבעות, המצהירים כי מטרתם לפגוע בדמוקרטיה הישראלית ולהשליט תחתיה מעין ממלכה יהודית.

הוא יהיה חייב למנוע מגורמים פוליטיים, בעיקר בעת מתיחות ביטחונית וטרור, שימוש בשם השב"כ ובפוטנציאל ההרתעה שלו במטרה לצנן השמעת דעות פוליטיות אחרות. ארגמן יצטרך גם לסכל מאמצים של פוליטיקאים מהקצה הימני של הקשת הפוליטית לפגוע בפלסטינים ובפעילי שמאל באמצעות השב"כ. על ארגמן יהיה לזכור כל העת ששירות הביטחון הוא כללי, של המדינה, ולא של ראש הממשלה או של חברי הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ