פסקת היציבות כסימפטום

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שופטי בג"ץ הפגינו מתינות רבה בסוגיית מתווה הגז, שעולה בקנה אחד עם חשיבות הסדרת משאבי הטבע בכלל, ועם כובד המשקל שביקש להטיל עליהם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בהחלטתו להופיע באופן אישי לפניהם.

הדיון המשפטי לא עסק ברובו במהות המתווה, שמנציח את מונופול הגז ואף לא מבטיח את פיתוח מאגר לוויתן או את עצמאותה האנרגטית של ישראל, או בשאלה האם הוא צודק או ראוי. השופטים אף לא השמיעו עד כה דברי ביקורת על החלטת ראש הממשלה לקצץ את כנפי הממונה על ההגבלים העסקיים ולעשות שימוש בסמכות לעקוף אותו מטעמי ביטחון ויחסי חוץ. הם הקשיבו לנתניהו מבלי לקצוב את זמנו או להפריע לו בשאלות, כשחזר שוב ושוב על האיומים הבטחוניים הנשקפים לישראל ועל הצורך לחזק את האמון בה כבמדינה בעלת רגולציה יציבה ואטרקטיבית למשקיעים בינלאומיים, במיוחד בהשקעות ארוכות טווח.

רק נקודה אחת הטרידה את שופטי בג"ץ בדיון. הסעיף במתווה הגז המבטיח לחברות הגז "יציבות רגולטורית" לתקופה של עד 15 שנים, שבה מתחייבת הממשלה כי ממשלות עתידיות לא ישנו את המתווה בהחלטה או בחקיקה, וגם יפעלו לסיכול כל חקיקה פרטית שמטרתה לשנות את מתווה הגז, את המיסוי על הגז ואת דרכי היצוא שלו. בג"ץ הציע למדינה לאשר את הסעיף בחקיקה, ובכך הפנה זרקור לסכנה החוקתית שבו. סעיף היציבות מבטא את החולשה שהפגינה המדינה מול חברות הגז במתווה, ואת התבטלותה בפני האינטרסים של מונופול הגז.

במתווה הגז הלכה ממשלת ישראל כברת דרך משמעותית לקראת חברות הגז, בשורה של הבטחות לחסינות מבנית, יציבות מחירים, מכסת ייצוא גז מספקת ותנאי מיסוי מיטיבים. סעיף היציבות הרגולטורית נראה מהרגע הראשון כהבטחה קיצונית ומופרכת. היו שסברו שמדובר ב"עז" שהוכנסה למתווה כדי שניתן יהיה להוציאה כדי להעביר את יתר חלקי המתווה השנוי במחלוקת בממשלה, בכנסת ובבג"ץ. גם אם סעיף היציבות הרגולטורית הוא רק "עז", חברות הגז חושקות בה מאוד, ו"נובל אנרג'י" אף מתנה את קיום המתווה בה.

שופטי בג"ץ רמזו לנתניהו כי צעד קיצוני, כמו כבילה של ממשלות ישראל ליציבות רגולטורית, צריך להתבצע רק דרך חקיקה. קשה להאמין שהכנסת תאשר את הסעיף הדראקוני, ובכך יש הוכחה נוספת כי מתווה הגז שבגינו נתניהו הטריח את עצמו לעלות לבג"ץ — דורש שינויים מהותיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ