מי יחנך את שר החינוך

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

לשרשרת ההתקפות על מערכת החינוך הממלכתי, שמנהל בחודשים האחרונים השר נפתלי בנט, יש להוסיף כעת את דחיקתו של פרופ' עמי וולנסקי מתפקיד המדען הראשי של משרד החינוך. לאחר חודשים ארוכים של התעלמות, טרפוד יוזמות שונות, ודרישה כי יסכים לשינוי תנאי החוזה שנחתם עמו, בחר וולנסקי שלא לשתף פעולה עם ההתנהלות הזאת.

בנובמבר 2015 הודיעה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן לפרופ' וולנסקי, כי השר בנט "מבקש למנות מדען ראשי מטעמו". וולנסקי פעיל בתחום החינוך כ–45 שנה ונחשב לאחד מבכירי החוקרים בישראל. "אני מנסה להבין מה בדיוק המשמעות של 'מדען ראשי מטעם' שר החינוך", הוא סיפר בראיון ל"הארץ" (אור קשתי וירדן סקופ, 26.2). "מטעם מי ועבור מי עבדתי כל השנים האלה? תמיד האמנתי שאני משרת מנהלים, מורים ותלמידים".

אחת היוזמות שאותן ניסה פרופ' וולנסקי לקדם היתה פיתוח מדד הבודק את רמת גזענות של תלמידים ביחס לקבוצות שונות בחברה הישראלית. הטיפול של משרד החינוך בבעיה זו נע בין הסטת מבט וגלגולי עיניים לבין עידוד מחיקתו של "האחר" מתוכניות הלימודים במקצועות השונים. המדד, שנועד לאפשר למורה לאמוד את עומק הגזענות השוררת בקרב תלמידי כיתתו ולחפש את הדרך המתאימה לטפל בה, היה יכול להוות את תחילתה של ההתמודדות עם תופעת הגזענות.

בקשותיו של וולנסקי מבנט לקדם את התוכנית, שלקחו בה חלק גם בכירים בחיל חינוך בצה"ל, לא זכו לתגובה. נדמה ששר החינוך מאמין, כי אין שום צורך להתמודד עם הגזענות, אשר הפכה למרכיב מרכזי בהגדרת הזהות של ישראלים רבים. גם הניסיונות של המדען הראשי לקיים פגישות עבודה עם שר החינוך בנושאים אחרים נענו בהתעלמות.

התפקיד שממלא המדען הראשי במשרד החינוך איננו משרת אמון. השר בנט אינו רשאי לקבוע מי כשיר לתפקיד ומי פסול. השירות הציבורי חשוב יותר משאיפותיו האישיות והפוליטיות של בנט. ״יש סכנה של שעבוד המדע לשלטון. דברים כאלה היו רק בימי הביניים או במדינות טוטליטריות״, אומר וולנסקי.

צעדיו של בנט בעניין פרופ׳ וולנסקי מצטרפים למהלכים אחרים כמו הדחתה של פרופ׳ חגית מסר־ירון מתפקיד סגנית יו״ר המועצה להשכלה גבוהה, התעלמות מהביקורת על ספר הלימוד המשוכתב באזרחות, ועוד. יחסו של שר החינוך כלפי מי שניסה להביע קול צלול ומקצועי מעורר דאגה. הוא מעיד, פעם נוספת, כי בנט מתקשה להבין שהמשרד שהופקד בידיו אינו נחלתו הפרטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ