מאמר המערכת
מאמר המערכת

בדמוקרטיה הישראלית הרעועה זכתה עד היום זכות היסוד לבחור ולהיבחר למעמד־על. כל אזרח ישראלי רשאי להשתתף בבחירות ולהיבחר לכנסת. זו תמצית ההבנה הפשטנית של רבים מנבחרי הציבור את המושג דמוקרטיה — משטר שבו הרוב קובע. אין שמים דגש במקביל על זכויות האדם. טיעון הייצוגיות אף נשלף על ידי פוליטיקאים, בוויכוח הנמשך עם הרשות השופטת בדבר זכותה של זו לפסול דברי חקיקה: הכיצד מרשים לעצמם שופטים, שאינם נבחרים ואינם "מייצגים את העם", לגבור על החלטות חקיקה של נבחרי הציבור, שהתקבלו באופן דמוקרטי.

הצעת "חוק ההדחה", שוועדת החוקה של הכנסת אישרה שלשום לקריאה ראשונה, היא חציית קו אדום באשר למעמדה של הזכות לבחור ולהיבחר. לראשונה מבקשים חברי הכנסת ליטול לעצמם זכות להדיח מכהונתו את מי מעמיתיהם, בתום הליך שבו הם עצמם ישפטו אם האידיאולוגיה שלו לרוחם או לא. אין מדובר בהשעיה, שבמתכונת המוכרת כיום היא אחת הסנקציות שוועדת האתיקה של הכנסת רשאית להטיל; מתן סמכות "להשעות" חבר כנסת עד לתום הקדנציה, משמעה הדחה, לא פחות.

מדור הזירה

ריח מקארתיזם עולה מהצעת החוק. מטרתם של יוזמיו ברורה וידועה: להצר את צעדיהם של חברי הכנסת הערבים, המשמשים גשר בין הציבור הערבי לרשויות המדינה.

הצבת חרב המתנופפת דרך קבע מעל ראשיהם של הח"כים הערבים, תגרום לאפקט מצנן: הם ייזהרו מלהתבטא בחופשיות, או לעשות שימוש במלוא המרחב שמאפשרת החסינות הפרלמנטרית. יתר על כן, היא אף עלולה לדחוף את הציבור הערבי להימנע כליל מהשתתפות בבחירות, ובכך לכרסם עוד ביסוד הדמוקרטיה הייצוגית הישראלית.

העובדה שמדובר בתיקון לחוק יסוד: הכנסת, בתוספת מגמת בית המשפט העליון בעת הזאת להימנע ככל הניתן מעימותים עם הכנסת והממשלה, מלמדות שאין לתלות תקוות רבות כי בג"ץ יבלום את הצעת החוק הבלתי דמוקרטית הזאת. על הכנסת למצוא בתוכה את אותם קולות מתונים הרואים עדיין בזכות לבחור ולהיבחר זכות יסוד מקודשת, גם כשאותה זכות נתונה למיעוט, וגם כשדבריהם ופועלם של נבחרי הציבור מטעמו של אותו מיעוט אינם לרוחו של הרוב השולט.

משטר דמוקרטי אינו מתמוטט ביום אחד. הוא נשחק מבפנים בשורה של מהלכים המכרסמים ביסודותיו, עד שנוצרת מסה קריטית. הצעת "חוק ההדחה" מהווה פגיעה ישירה ביסודות אלה. על בית המחוקקים הישראלי להימנע מצעד הרסני כזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ