דרעי נגד השקופים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שר הפנים, אריה דרעי, מאיים להקים מתקן נוסף פרט ל"חולות" על מנת לכלוא בו מבקשי מקלט, אם בית המשפט העליון לא יאשר לגרש אותם לרואנדה ואוגנדה. מעבר לעובדה שבית המשפט אכן צריך לפסול את ההסדר הבעייתי של העברת מבקשי מקלט למדינות שעל פי דיווחים רבים לא מגינות כראוי על מבקשי המקלט — מתברר שהאיש שהכריז על דאגתו ל"שקופים", הוא זה שממשיך את ההתעמרות באנשים שנמלטו מהמצב הנורא בארצותיהם ועברו מסע ייסורים עד שהגיעו לישראל.

נראה שדרעי מתכוון להמשיך את המדיניות הפסולה של קודמיו בתפקיד בכל הנוגע למבקשי מקלט. הודאתה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, השבוע כי המדינה מתרשלת בבדיקת בקשות המקלט, ושאין הצדקה לאי כינוס הוועדה הבודקת מבקשי מקלט — מעידה על הדרך שבה מבקשת המדינה להמשיך לאחוז במקל בשני קצותיו. ברמה המשפטית, המדינה מכירה בכך שעיקרון אי־ההחזרה חל על מבקשי המקלט מאריתראה ומסודאן, ושאין לגרשם לארצות אלו; אך בו בזמן היא בעצמה מאיימת על חירותם, מתכחשת להיותם פליטים ורוצה להיפטר מהם.

למרבה הצער לא ניתן להתנחם בהבטחתו של דרעי למנות יו"ר לוועדה, כמו גם בכוונתו להקים שתי ועדות שיעבדו במקביל: מדיניות משרד הפנים בכל הנוגע להכרה במבקשי מקלט שונה מהסטנדרט המקובל בעולם, לפיו כ–70–80 אחוז ממבקשי המקלט מאריתראה מוכרים כפליטים. העובדה ששר הפנים מבקש למנות לראשות הוועדה עורך דין מהתחום הפלילי, שאינו מומחה בדיני פליטים, מעידה על המשך ההתייחסות למבקשי מקלט כאל פושעים ו"מסתננים", ומעוררת חשש שהוועדות החדשות לא יבחנו את הבקשות באופן ענייני.

הפתרון אינו בהקמת עוד מתקנים כמו "חולות" וגם לא בוועדות שלא צפויות למלא את תפקידן כיאות. הפתרון כרוך במתן הגנה אמיתית למבקשי המקלט הנמצאים בישראל, וחשוב מכך — במתן היתרים למבקשי המקלט שכבר נמצאים בישראל לעבוד, כדי שיוכלו לחיות בכבוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ