ממשלה בשפל מוסרי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ממשלת הימין בראשות בנימין נתניהו מתקשה להתמודד עם ״אינתיפאדת הבודדים״, הנמשכת זה חמישה חודשים, והתסכול וחוסר האונים של שריה מול הלחץ הציבורי מדרדרים אותם לתהומות של שפל מוסרי.

את נקודת השפל החדשה רשם נתניהו בשבוע שעבר בפנייתו המתוקשרת ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה שיכשיר את הרעיון של גירוש בני משפחות המפגעים מהגדה המערבית וממזרח ירושלים לרצועת עזה. כפי שדווח, מנדלבליט כבר פסל את הרעיון הזה, והסביר שהוא עומד בסתירה לדין הבינלאומי האוסר על גירוש נתינים משטח כבוש. מכתבו של נתניהו ליועץ נראה כתרגיל שקוף ביחסי ציבור, שנועד להציג את ״המשפטנים״ כשעירים לעזאזל שכובלים את ידי הממשלה מול הטרור המשתולל, וגם לבלום את לחציו של השר ישראל כץ, שיוזמתו להעביר את גירוש המשפחות בחקיקה ראשית מציגה את נתניהו כפוליטיקאי חלש ורכרוכי.

אבל אפילו אם מנדלבליט יעמוד על דעתו, ויסביר שוב את המניעה המשפטית לגירוש בני המשפחה, הכתם המוסרי של הצעות כץ ונתניהו לא יימחה. ישראל אימצה בחודשים האחרונים את העיקרון שמכונה בגרמנית ״זיפנהאפט״, אחריות קרובי המשפחה. מקורו בימי קדם, שבהם נהגו להעניש את בני שבטו של הפושע על חטאיו. בתקופה המודרנית העיקרון הזה איפיין מדינות טוטליטריות, שבהן הענישו בהגליה, מאסר או הוצאה להורג את בני המשפחה הקרובים של ״אויבי המדינה״. כיום מקובלת השיטה הזאת בצפון קוריאה.

המענה של ממשלת נתניהו לפיגועי הירי, הדקירה והדריסה נשען על אותו עיקרון: המשפחה ״שתומכת ומסייעת״ למחבל, כדברי נתניהו, אשמה כמוהו בטרור. לכן חודשה הריסת הבתים — ולפי נתוני ״בצלם״ (גדעון לוי, אזור הדמדומים, ״הארץ שישי״) נהרסו כבר 31 בתים של פלסטינים, שבני משפחתם היו מעורבים בפיגועים, והריסות נוספות יבוצעו בקרוב. לכן מחזיקה ישראל בגופות של מחבלים מזרח ירושלמים ומענישה את בני משפחותיהם בעיכוב קבורתם. חסידי ה״זיפנהאפט״ הישראלים טוענים שזו הדרך היחידה להרתעת הפלסטינים ומנופפים במקרים שבהם המשפחות הסגירו את החשודים כעדות להצלחת השיטה. גירוש המשפחות לעזה נראה להם כנשק האולטימטיבי נגד פיגועי הבודדים.

אבל לא רק הפלסטינים ישלמו את המחיר על ענישת המשפחות, אלא גם ישראל. כי מדינה שמאמצת את שיטות המשפט והחוק של מדינות טוטליטריות נעשית דומה להן, אפילו אם תקרא לעצמה ״הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ