מאמר המערכת

קשה לעתים שלא להתפעל מיכולתם של מנהיגים ערבים ישראלים לקלוע את בוחריהם אל הפינה החשוכה, שממשלת ישראל ממילא מנסה ומצליחה לכלוא אותם בתוכה. התנגדותם של מנהיגי בל"ד וחד"ש להגדרתו של חיזבאללה כארגון טרור על ידי סעודיה ומדינות המפרץ האחרות, היא דוגמה מהדהדת לכך.

התמיהה, שלא לומר מפגן הכסילות, שמציגה עמדתם, נחלקת לשניים. כאשר חיזבאללה מאיים לפגוע במיכל האמוניה כדי להרוג אזרחים ישראלים, איום זה מופנה גם כלפי אזרחים ערבים שמתגוררים בחיפה ובסביבתה, שהרי התפוצצות רבת היקף כזאת תמית אזרחים ערבים רבים. שמא מוכנים נציגי בל"ד וחד"ש לקבל את התוצאה הזאת ובלבד שייהרגו בה יהודים?

אפשר להבין ולקבל את רצונם של מנהיגים ערבים להביע עמדה ולהשפיע על המדיניות הערבית באזור, אבל ההסבר המפותל שסיפקו, ולפיו עמדתם נועדה לתמוך במאבק נגד הכיבוש ולבקר את סעודיה, שנתפשת בעיניהם כידידת המערב וממילא כשותפתה של ישראל, אינו מתיישב עם המציאות.

סעודיה בוודאי איננה כלילת השלמות כשמדובר בזכויות אדם וגם מדיניותה האזורית שנויה במחלוקת, אבל לנוכח הטבח ההמוני של מאות אלפי אזרחים סורים — שבו משתתף חיזבאללה יחד עם משטר אסד — נדרש הרבה יותר מהסבר עקום, כדי להעמיד את עמדתם של מנהיגי בל"ד וחד"ש על אדנים הגיוניים. חיזבאללה, מיותר לציין, אינו נלחם נגד הכיבוש הישראלי בשטחים, הוא שולט בלבנון ללא מצרים, ולעתים אף רואה בפלסטינים הישראלים עצמם משת"פים של הכיבוש בעיקר משום שהם נמנעים מלחולל אינתיפאדה בשטח ישראל.

אבל לא רק בשל העדר היגיון מדיני ראויה הודעתם של אנשי בל"ד וחד"ש לגינוי. במו ידיהם הם מרסקים את מאבקם של הפלסטינים הישראלים לשוויון זכויות ולהכרה במעמדם הייחודי בתוך המדינה היהודית. הם שיחקו היטב לא רק לידיהם של נציגי הימין הקיצוני, שאינם זקוקים כלל להוכחה שהפלסטינים הישראלים הם אויב העם והמדינה היהודים. הם תרמו לחיזוק אותה מחצית בציבור היהודי שדורשת, על פי סקר "פיו", לגרש את הערבים מן המדינה ואותו רוב בקרב היהודים שתומך באפליה לטובת היהודים.

בל"ד וחד"ש, שמהוות את רוב חבריה של הרשימה המשותפת, צבעו את כלל הפלסטינים בישראל בגוון אחד מבלי להתחשב בהשלכות הקשות שעלולות לנבוע מהצהרתם, מהן יסבלו כלל האזרחים הפלסטינים שלא נשאלו כלל לדעתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ