מאמר המערכת

בשנתיים האחרונות, עם הידרדרות המצב בשכונות מזרח ירושלים ועליית רף האלימות בהן, הגבירה המשטרה את השימוש בכדורי ספוג, ואף החליפה אותם בסוג קשיח בעל פוטנציאל פגיעה גבוה יותר. לפי נתוני המשטרה, שנמסרו לבקשת האגודה לזכויות האזרח, בתקופה זו חלה עלייה של מאות אחוזים בשימוש בכדורי ספוג לעומת שנים קודמות (ניר חסון, "הארץ", אתמול).

בעקבות המעבר לכדורי הספוג הקשיחים נרשם מקרה מוות אחד, ושיעור הפציעות האמיר לעשרות בני אדם, בהם ילדים רבים. יותר מעשרה מתושבי מזרח ירושלים איבדו את עיניהם; אחרים סבלו משברים בפניהם ובגפיהם, מפגיעה מוחית ועוד. אף כי קיים חשש, שחלק מהנפגעים נפצעו תוך הפרת נהלי משטרה — 15 תיקים נפתחו בגין פגיעה בעוברי אורח חפים מפשע — לא הוגש עד כה ולו כתב אישום אחד נגד מי מהשוטרים שהיו מעורבים בתקריות הללו.

פצועי ירי כדורי הספוג

הנתונים הללו מעלים חשש כבד, כי המשטרה נותנת לשוטריה יד חופשית בכל הנוגע לשימוש בנשק הבעייתי הזה. לצד היד החופשית שהיא מאפשרת בולטת אוזלת ידה של המחלקה לחקירות שוטרים, מח"ש, שלא ראתה לנכון להאשים ולו שוטר אחד, שהיה מעורב בתקריות בעלות תוצאות חמורות במיוחד. המסקנה העגומה מהתנהלותן היא שלא רק שהן אינן עושות די כדי למנוע פגיעה לא מידתית בחפים מפשע, כולל בילדים, אלא שהן אף מגבות את האלימות הזאת.

התנהלות הרשויות מתאפשרת בחסות האדישות הציבורית. הציבור הישראלי, שמוסת בידי הנהגה שוויתרה אפילו על מראית עין של שלטון חוק, הנוהג באופן שווה ביהודים ובערבים, נותן לרשויות אשראי בלתי מוגבל, ולעתים אף מעודד אותן לנקוט אלימות. המציאות בשכונות מזרח ירושלים אכן מסובכת, ולעתים אלימה ומאיימת מאוד, אך היא אינה מצדיקה שימוש באלימות מופרזת ואינה מכשירה את האטימות המקובלת כלפי קורבנות חפים מפשע.

הבעיה במזרח ירושלים, כמו בשאר נקודות החיכוך בין יהודים לפלסטינים, תיפתר רק באמצעות הכרעות מדיניות, שיושגו על בסיס הסכמה, ולא על בסיס שימוש חסר הבחנה באמצעים אלימים. האינתיפאדה האחרונה מוכיחה, כי על אף העלייה בדרגת האלימות מצד כוחות הביטחון — כולל "נטרול" מחבלים מבלי שהובאו למשפט, ולעתים כשאינם מהווים עוד סכנה — המצב ממאן להשתפר אלא רק מוסיף ומסלים. הן מטעמים פרגמטיים והן מטעמים מוסריים – יש להתמקד בפתרונות בעלי ערך, ולא להוסיף שמן למדורת האלימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ