שקד לא צריכה להתערב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השחרורים תתכנס ב–27 במארס כדי להכריע אם לקצר בשליש את מאסרו של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, המרצה את עונשו בכלא מעשיהו מאז 2011. קצב הורשע בעבירות אונס על ידי שתי ערכאות משפטיות, לא הודה במעשיו ולא הביע חרטה. בשלב זה לא ידוע איזו עמדה תביע הפרקליטות בוועדת השחרורים, אולם לפי הערכות, היא תתקשה לתמוך בשחרורו של הנשיא לשעבר, בשל העובדה שלא הביע חרטה. אחד התנאים לקיצור עונש הוא נטילת חלק בתהליך שיקומי, שחרטה היא תנאי לו, בעיקר בעבירות מין.

על אף הטעמים הללו, הוועדה אוטונומית להחליט לפי מיטב שיקול דעתה ובהתאם לקריטריונים המקצועיים שעומדים לרשותה, אם לשחרר את קצב או לאו. בולטים לרעה בפרשה זו ניסיונות התערבותה של שרת המשפטים איילת שקד, המעוררים חשש לניסיון להשפיע באופן פוליטי על הליך משפטי. שקד התבטאה בכמה הזדמנויות בשיחות סגורות ואמרה, כי לדעתה על ועדת השחרורים לקצר את עונשו של קצב משום שלפי הערכתה, הנשיא לשעבר עומד בקריטריונים הנדרשים לקיצור העונש.

כמו כן נודע ל"הארץ", כי לפני כמה שבועות פגשה שקד את נשיא המדינה ראובן ריבלין בכנס מינוי שופטים, ובשיחה שהתפתחה ביניהם העלתה מיוזמתה אפשרות שהנשיא יעניק לקצב חנינה, במקרה שוועדת השחרורים לא תקצר את עונשו. ככל הידוע, ריבלין סירב לעסוק בסוגיה והבהיר לשרת המשפטים, כי הדיון בחנינה לקצב לא רלוונטי בעת הזאת (שרון פולבר ויהונתן ליס, אתמול).

בנוגע לוועדת השחרורים, אין זה סביר ששרת המשפטים תביע את דעתה ביחס לתוצאה הרצויה של הליך שעדיין לא הסתיים. זאת ועוד, יש טעם מהותי לפגם בנסיונותיה של שקד לשדל את נשיא המדינה לדון בחנינה לנשיא לשעבר, שהורשע בעבירות חמורות כמו אונס, מעשה מגונה, מעשה מגונה תוך שימוש בכוח, הטרדה מינית ושיבוש הליכי משפט.

אם ועדת השחרורים תחליט שלא לקצר את עונשו של נשיא המדינה לשעבר, הוא יוכל לעתור לבית המשפט המחוזי נגד ההחלטה, ובמידה שעתירתו תידחה — תהיה לו האפשרות להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון. אם תוענק לו חנינה לאחר שימוצו כל התהליכים הללו, שבאמצעותם המערכת המשפטית אומרת את דברה בצורה כה ברורה, יהיה בכך משום שיגור מסר קשה של פגיעה בקורבנות תקיפה מינית, במערכת המשפט ובחברה כולה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ