זו הדיפלומטיה הישראלית?

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שרת החוץ של אינדונזיה, רטנו מרסודי, נאלצה לחנוך שלשום את קונסוליית הכבוד האינדונזית בפלסטין דווקא בעמאן בירת ירדן, ולא ברמאללה כפי שתכננה. הסיבה לכך היא שישראל לא התירה למסוק חיל האוויר הירדני, שהיה אמור להטיסה לרמאללה, לחצות את הגבול.

התירוץ של ממשלת ישראל לא היה מפתיע: אם השרה אינה מוכנה לבקר בירושלים, היא גם לא תבקר בפלסטין. שתדע לה השרה מי באמת שולט בשטח, ואת פניו של מי יש לחלות אם רוצים לבקר בפלסטין הכבושה.

לישראל אין יחסים דיפלומטיים עם המדינה המוסלמית הגדולה בעולם, ולכן אין שום סיבה בעולם לכפות על שרת החוץ האינדונזית לבקר בישראל. ואולם, למרות העדר יחסים פורמליים, אינדונזיה דווקא מנהלת יחסי סחר עם ישראל, שהיקפם בשנת 2015 הסתכם ביותר מ–195 מיליון דולר. אמנם לא מדובר בסכומי כסף גדולים מאוד, אבל אם מוסיפים לכך את התיירות הישראלית למדינת האיים, ניתן להתרשם כי המדינה המוסלמית נכונה לנקוט מדיניות פרגמטית שאינה מחרימה את ישראל.

נכונות זו התנגשה השבוע עם היוהרה הישראלית, שממשיכה להסב נזק גדול למעמדה של המדינה. ישראל לא יכולה היתה לטעון שהביקור והקמת קונסוליה מהווים הכרה פורמלית במדינה הפלסטינית, שהרי שפע של קונסוליות זרות כבר פועלות בשטחי הרשות, ופלסטין היא כבר מדינה לא־חברה באו"ם. ישראל גם לא יכולה לטעון שנציגי מדינה אויבת לישראל אינם יכולים לחצות את שטחה האווירי, שהרי אינדונזיה איננה אויבת. נותר אם כן רק תירוץ עקום אחד: מי שאינו מבקר בירושלים אינו יכול לבקר בפלסטין. אבל התירוץ הזה נשען על קיסמים דקים, שכן שרים ממדינות ערביות כבר ביקרו ברשות הפלסטינית מבלי שייאנסו לבקר בירושלים.

תמוה הדבר שדווקא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנוהג לפזר רמיזות עבות על שיתופי פעולה בין מדינת ישראל לבין מדינות מוסלמיות, ורואה בחזונו המדומיין את ישראל כשותפה למדינות האזור ה"מתונות", שמתנגדות כמוהו לאיראן, יאסור על שרת חוץ של מדינה מוסלמית חשובה כל כך לבקר ברמאללה.

איזו תועלת הפיקה ישראל מן האיסור הזה, ואיזה נזק נגרם לפלסטינים ממניעת הביקור? לפלסטינים יש עכשיו קונסוליה חדשה, והתחייבות לשיתוף פעולה מצד אינדונזיה, ואילו ישראל נותרה עם הדהודה החלול של טפיחת השכם העצמית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ