מאמר המערכת

ככל שנוקפים הימים, מתברר עד כמה צדק הרמטכ״ל גדי איזנקוט כשדאג להבהיר את הוראות הפתיחה באש והפעלת הכוח, שצריכה להביא בחשבון את ההקשר ואת נסיבות האירוע. בה בעת, הולכת ומסלימה התנהגותם של פוליטיקאים ומסיתים, המשתלחים בצה״ל ובמפקדו, הפועלים — באשמת הממשלה — בתנאים בלתי אפשריים כשוטרים צבאיים בקרב אוכלוסייה אזרחית, שמיעוט זעיר מתוכה מחולל פיגועים.

אל מול שר הביטחון משה יעלון, שגינה את ירי החייל מגדוד שמשון בראשו של מחבל ששכב פצוע, והצבא עצמו, שתיחקר את האירוע ועצר את החייל במטרה להביאו לדין — פתח הימין הקיצוני בקמפיין אגרסיבי, שכולל ניסיונות לעצב מחדש את זירת האירוע תוך כדי ניסיון לכופף את שלטון החוק והוראות הפתיחה באש, שהסרטון שתיעד את האירוע הראה בבירור, כי הן הופרו בבוטות. "התקשורת והפוליטיקאים לא יכולים להיות בית המשפט והתליין של חייל", כתב שר החינוך נפתלי בנט בדף הפייסבוק שלו, למרבית האירוניה. "מישהו מכם יכול היה לדעת מה המצב באמת... אילו המחבל היה ממולכד, החייל היה יוצא גיבור". לפי בנט, אם כן, ייתכן שלא רק בהגנה עצמית מדובר אלא אף במעשה גבורה פוטנציאלי, שהציל את כל הנוכחים באירוע, אלה שהפגינו אדישות מוחלטת לאפשרות שהמחבל ממולכד ולא הסתתרו, לדוגמה, מאחורי מחסה כלשהו, כדי להימנע מפגיעה (שהרי הם הבינו, ששום סכנה לא נשקפת עוד מהמחבל). אותם "נוכחים" רק הביעו תמיהה על כך שהמחבל עדיין חי, וראו ברצח שלו סיכום ראוי ושגרתי לאירוע.

גם את בנט ואת חברו לסיעה בצלאל סמוטריץ', שהכריז כי כך או כך המחבל הוא "בן מוות", רצח פלסטיני בחברון מעניין כקליפת השום. לכל היותר הם רואים בו מנוף פוליטי רב עוצמה. הם מכירים היטב את נהמת לבם של נאמניהם, ודואגים להזינה.

בנט צודק בכך שאת החייל ישפוט בית המשפט, אבל המעשה הנתעב התהווה ברחמה של אווירה שטופת דמגוגיה מבאישה ועידוד לרצח, שמטפחים פוליטיקאים דוגמת בנט, ישראל כ"ץ ורבנים כמו יצחק יוסף. אשמתם ואחריותם כבדות, משום שבמידה רבה ציית החייל לרוח ההמון, שאותה הסעירו אבירי מוסר הכנופיות הללו. צה"ל, נוהגים מנהיגים חלולים אלה לפטפט, הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם, ובתנאי שהוא מאמץ ללא סייג את גבולות המוסר שסימנו בעבורו מנהיגיו. רצח המחבל הוא ההוכחה המבהילה, שאינה היחידה או הראשונה, לכך שערכי צה"ל, המשפיעים מאוד על ערכי המדינה, זקוקים בדחיפות לרפורמה עמוקה ובעיקר, אסור להם להישאר נחלתם של תגרני דם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ