המסית שנהפך לקורבן

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

פרשת ההוצאה להורג בתל רומיידה, והסערה שפרצה בעקבותיה, חשפו לעין כל את השבר המוסרי העמוק שהחברה בישראל נתונה בו. כך נהפכה הריגתו של מפגע פלסטיני פצוע בידי חייל שירה בראשו, לעיני המצלמה הנסתרת, לאירוע בעל משמעות עמוקה הרבה יותר מהמקרה הפרטי של א"א וקורבנו, עבד אל פתח א־שריף. גלי ההדף לא ישככו במהרה.

בעיני חוגים נרחבים נהפך החייל שירה בדם קר בקורבנו לגיבור לאומי. אלפים מפגינים למענו ברחבי הארץ, בזמן שראשי הימין הקיצוני לא מחמיצים את ההזדמנות לליבוי יצרים שפלים ולהפקת רווחים פוליטיים, והרשתות החברתיות מלאות בהבעות תמיכה ועידוד. סכנת אנרכיה מרחפת מעל צה"ל, ולמעשה מעל המדינה כולה, אם יצליח ההמון להשפיע באמצעות הפוליטיקאים שלו. מנגד, אין כמעט מי שמנסים לעצור את הסחף המסוכן. מקרב חברי הממשלה רק שר הביטחון, משה יעלון, ניסה לעמוד בפרץ ולצאת נגד מה שקרה בתל רומיידה. זהו אותו יעלון שאך לפני כמה ימים כינה את חברי ארגון "שוברים שתיקה" בוגדים.

המקרה של יעלון מאלף: האיש שניסה להסית, נהפך לקורבן ההסתה. יעלון ניסה לאחוז במקל בשני קצותיו — לכנות את "שוברים שתיקה" בוגדים, ובמקביל לגנות את ההוצאה להורג — ולמד על בשרו עד כמה עמוק הוא השבר המוסרי. בתוך ימים ספורים הוא נהפך בעיני חבריו מהימין ל"שובר שתיקה" בעצמו, וכמעט לבוגד.

ירי החייל במחבל: סיקור נרחב טוהר הנשק נפגע? הוא התלכלך כבר ב–48' / אמיר אורן | "כל עוד לא ייתלה יהודי שרצח ערבי, המעשים לא יחדלו" / גידי וייץ | אביו של הפלסטיני שנורה בחברון: "היו צריכים לטפל בבן שלי, לא להרוג" / גדעון לוי | חייל גיבור / נחמיה שטרסלר | החייל היורה מחברון הפך לבן הקולקטיבי / עמוס הראל

האש הגזענית שהציתה הממשלה שיעלון הוא חבר בכיר בה מאכלת גם שר ביטחון מכהן ורמטכ"ל לשעבר שמעז לקרוא לשמור על החוק, ולא לאבד צלם אנוש. זה אפשרי רק בחברה שמאבדת את דרכה המוסרית ואת המצפן שלה, חברה שבה רצח הוא גבורה ושמירה על החוק נחשבת לבגידה. יעלון למד על בשרו את מה שכל חבריו בימין המתון צריכים ללמוד: מי ששועטים על נמר ההסתה, סופם שהוא ישליך גם אותם בצד הדרך.

שר הביטחון אוכל עכשיו את פירותיה רעילים של ההסתה שהוא וממשלתו זרעו. אם זו תימשך, ישראל כולה תיפול לה קורבן.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ