הצעה ראויה לאימוץ

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס אינו חדל ליזום מהלכים שעשויים לקדם את תהליך השלום. בחתירתו לגייס את מדינות העולם לתמיכה במהלך מדיני משמעותי, הוא צפוי להציג החודש בפני מועצת הביטחון טיוטת הצעת החלטה, שמשקפת קונסנזוס בינלאומי ויכולה להוות בסיס ראוי לפריצת הערוץ המדיני האטום. בין היתר, קוראת ההצעה לפתוח לאלתר במו"מ בין ישראל לפלסטינים ולקבוע תקופה של שנה להשלמתו ולהשגת הסדר קבע על בסיס עקרון שתי המדינות. ההצעה קוראת גם להגדיר את ההתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים כבלתי חוקיות וכמכשול לשלום, לגנות את המשך הבנייה היהודית בשטחים, וכן כל פעולה שנועדה לשנות את המאזן הדמוגרפי במרחב.

ההצעה הפלסטינית אינה ממציאה תנאים חדשים לחידוש המו"מ. היא נסמכת על הסכמות והחלטות שכבר התקבלו באו"ם, והיא מאמצת את התבטאויותיו של נשיא ארה"ב ברק אובמה לאורך השנים, התבטאויות שבהן הביע את תמיכתו בחידוש המו"מ ואת התנגדותו לבנייה בהתנחלויות. הצעה ברוח דומה זכתה לפני כחמש שנים לתמיכתן של רוב מוחלט של חברות מועצת הביטחון למעט ארה"ב, שהטילה עליה וטו.

בחמש השנים שחלפו השקיע הממשל האמריקאי מאמצים בלתי נלאים בניסיון להביא לחידוש המו"מ. אובמה הטריח עצמו לישראל ושר החוץ ג'ון קרי הפך את ישראל לביתו הזמני, אבל שניהם נתקלו בחומה בצורה ששמה לאל את מאמציהם. התוצאה היא שאובמה הודה בחודש שעבר, כי אינו מאמין שבתקופת כהונתו יושג הסכם ישראלי־פלסטיני. אבל הודאה זאת אינה צריכה למנוע ממנו להכשיר את התשתית למאמץ בינלאומי עתידי, שיקדם את יישום פתרון שתי המדינות, שבו הוא מאמין. הטלת וטו פעם נוספת על הצעת החלטה, שאינה כוללת סעיף אחד שסותר את מדיניות ארה"ב, פירושה התנערות מדינית ומוסרית מן התהליך המדיני, מתן היתר לישראל להמשיך במדיניות ההתנחלות שלה, וחיזוק תחושת התסכול והייאוש הפלסטיניים, שמזינה את פיגועי הטרור.

חברות מועצת הביטחון, ובעיקר ארה"ב, נדרשות לאמץ את הצעת ההחלטה הפלסטינית ולא להתרשם מרטוריקת הגינוי של ראש ממשלת ישראל. נתניהו, שלא יזם כל מהלך מדיני ושטירפד על ידי מדיניות של תמיכה בהתנחלויות את האופציה המדינית — מעצים את האיומים הביטחוניים שניצבים מול אזרחי ישראל ומול הפלסטינים. אזרחי ישראל, כמו הפלסטינים, זקוקים לאופק מדיני. מועצת הביטחון צריכה להפגין תעוזה מדינית שתפיח רוח חיים בתהליך המדיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ