להניח לתאיר קמינר

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

תאיר קמינר צפויה להשתחרר מחר מהכלא הצבאי, שבו היא יושבת כבר יותר מ–90 יום בגין סירוב לשרת בצה"ל מטעמי מצפון. מאז הכריזה קמינר על סירובה היא נשפטה ארבע פעמים. בכל פעם היא נכלאת ל–20–30 ימים, משתחררת, ואז מקבלת מיד צו לבקו"ם, ונשפטת מחדש.

קמינר, שלפני שסירבה להתגייס התנדבה במסגרת תנועת הצופים לשנת שירות בשדרות, מביעה רצון להחליף את השירות הצבאי בשירות לאומי. את סירובה לשרת בצה"ל נימקה במלים אלו: "שנה שלמה התנדבתי בשדרות, עבדתי עם ילדים החיים באזור של מלחמה, ושם החלטתי לסרב לשרת בצה"ל. הסירוב שלי נובע מתוך רצון לתרום לחברה שלי ולהפוך אותה למקום טוב יותר. הילדים שעבדתי אתם גדלו בלב הסכסוך וחוו חוויות קשות מגיל צעיר, חוויות שעיצבו ברבים מהם שנאה גדולה, שאפשר להבין אותה... כמותם רבים רבים מהילדים שגדלו בעזה או בשטחים, במציאות קשה אף יותר, לומדים לשנוא את הצד השני... כבר שנים אין שאיפה לתהליך מדיני, לא קיים ניסיון להביא שלום לעזה ולשדרות. אבל כל עוד הדרך הצבאית והאלימה נמשכת, אנחנו מייצרים בשני הדורות של שנאה שרק יחמירו את המצב. חייבים לעצור את זה".

קמינר יכולה היתה לבחור בדרך הקלה — להשתמט, להתחתן, או להצהיר, כמו מאות אלפי בנות, על דתיות. לדברי הוריה, גורמים בצה"ל אף רמזו לה כי "יש דרכים להשתחרר מצה"ל", למשל באמצעות פנייה לקב"ן. אולם דווקא כנותה, מצפונה וערכיותה המוצהרת הם שמפחידים את צה"ל, וגורמים למערכת הצבאית להמשיך ולהתעמר בה.

קמינר, כמו סרבני מצפון שקדמו לה, הם צעירים שמחאתם הגלויה מעידה דווקא על אכפתיות ושייכות למקום ולחברה שבהם הם חיים. הם ידענים, דעתנים, נחושים ומצפוניים. צה"ל נוהג בהם ביתר חומרה מאשר במשתמטים מטעמים אגואיסטיים, שאינם מהססים להוליך בכחש את הצבא ולספר סיפורי שווא. דומה שבצבא חוששים שצעירים אחרים ילכו בעקבות סרבני המצפון, אולם חשש זה אינו מוצדק, והוא אף חושף טפח של צביעות בהתנהגות צה"ל. רוב המועמדים לשירות ביטחון חפצים להתגייס, כשלצדם קיימים מגזרים שלמים שאינם נדרשים כלל לשאת בנטל השירות. הענישה הפרטנית של קמינר אינה הוגנת.

סרבן השירות נתן בלנק בילה חצי שנה בכלא עד שצה"ל ניאות לשחררו. מן הראוי שהמסע הסיזיפי של קמינר יבוא אל סיומו, וצה"ל יכבד את בחירתה ויאפשר לה לתרום לחברה בדרך שמתיישבת עם מצפונה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ