לדאוג שההר יהיה שקט

מאמר המערכת
רחבת הכותל, בשנה שברה
מאמר המערכת

בדיוק בשעה שבה אירע שלשום הפיגוע באוטובוס בדרום ירושלים, התקיים בצדה השני של העיר, בהר הצופים, הטקס השנתי של פעילי בית המקדש. הטקס, שנערך זה כעשרים שנה, כולל שחיטה והקרבת קורבן כתרגול לקראת האפשרות להעלות את קורבן פסח בהר הבית.

מאות בני אדם השתתפו באירוע, ובהם, לראשונה, גם חבר כנסת מכהן, מיקי זוהר (ליכוד). זוהר בירך את הנוכחים במלים "שנזכה לחירות אמיתית"; בלשונם של שוחרי המקדש הכוונה היא להקמת בית המקדש. חבר מועצת עיריית ירושלים, אריה קינג, היה יותר ישיר והביע את שאיפתו, כי "עוד בימינו לא נראה יותר את השיקוץ (כיפת הסלע) על הר הבית".

לא ניתן להכחיש את הקשר שבין התגברות השיח המשיחיסטי סביב הר הבית ובית המקדש, והתגברות הקריאה לשינוי הסטטוס קוו בהר — האוסר על תפילת יהודים — לבין התגברות האלימות בירושלים ובגדה המערבית כולה. הקורלציה בין התבטאויות ומעשים של פוליטיקאים ישראלים סביב נושא הר הבית לבין הפיגועים נכתבה בדם. כך היה עם חמישה עשר הדיונים שקיימה ח"כ מירי רגב בוועדת הפנים של הכנסת במטרה ללחוץ על המשטרה לשנות את הסטטוס קוו, וכך היה עם העלייה של השר אורי אריאל להר הבית לפני חגי תשרי, שהצית את גל האלימות הנוכחי.

לקראת הפסח, טוב תעשה המשטרה אם תקפיד למנוע מפעילי הר הבית לחמם את הזירה. כבכל שנה הם צפויים לנסות ולהקריב קורבן בערב הפסח ולערוך פרובוקציות סביב הר הבית. על המשטרה ושירותי הביטחון לעשות ככל שניתן כדי למנוע זאת מהם.

בנוסף, צריכה המשטרה להעביר לציבור הפלסטיני את המסר ולפיו שום דבר לא עומד להשתנות בהר הבית. על פי דו"חות מקיפים של ארגון קבוצת המשבר הבינלאומית ועמותת עיר עמים ישנו קשר הדוק וישיר בין סגירת הר הבית למתפללים מוסלמים לבין פרצי האלימות. בסיטואציה הזאת, טוב תעשה המשטרה אם תימנע מסגירת ההר למתפללים מוסלמים, גם אם הדבר כרוך בקשיי אבטחה וניהול רחבת ההר בימי החג.

על ראש הממשלה לשוב ולתבוע מחברי הכנסת והשרים שלא לעסוק בנושא הר הבית ולא לעלות לרחבת המסגדים. על הציבור הישראלי לזכור, שהר הבית הוא חלק מהסכסוך הישראלית־הפלסטיני, והוא שטח כבוש על פי כל דין בינלאומי. ממשלת ישראל אינה יכולה לפעול בו כרצונה ועליה להתחשב בפלסטינים, בממלכת ירדן ובשאר הגורמים הבינלאומיים. 

תגובות