להחליף את הרצוג

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

למרעילי היחסים בין יהודים לערבים בישראל הצטרף שלשום יו״ר מפלגת העבודה והמחנה הציוני, חבר הכנסת יצחק הרצוג. כשהוא נאבק על כסאו בעקבות כישלונו בבחירות והחקירה הפלילית המתנהלת נגדו, הופיע הרצוג בכנס מפלגתי באשקלון והסביר לנוכחים את הסיבה לדעיכת מפלגתו ולהתחזקות יאיר לפיד בסקרים: התחושה בציבור ״שאנחנו תמיד אוהבי ערבים״. לפיד מצליח כי הוא ״נע יותר ימינה מאתנו בתודעה הלאומית״, פירשן הרצוג, ומיהר לשרוף את שרידי הגשר שחיבר בין השמאל הציוני לחברה הערבית.

הרצוג מעריך כנראה, שבנימין נתניהו הביס אותו בבחירות בזכות סרטון האימים הגזעני ״הערבים נעים בכמויות אדירות אל הקלפי״ ושלפיד מתחזק בדעת הקהל בגלל השינוי שעבר מ״מה ישראלי בעיניך״, שאלתו הקבועה כמראיין טלוויזיה, ל״מה יהודי בעיניך״, בתדמיתו החדשה כטוען לראשות הממשלה בכיפה שחורה לראשו. עכשיו מתברר, שהרצוג חתר להצטרף כשר החוץ לממשלת נתניהו, בניגוד להכחשותיו השקריות, לא רק מפני שחיפש ג׳וב נוח, עתיר נסיעות בעולם וחשיפה תקשורתית, אלא גם מתוך הזדהות בסיסית עם העמדות והמדיניות של ראש הממשלה.

בהצטיירו כסייען של נתניהו גורם הרצוג נזק כפול. הוא מועל בתוארו כראש האופוזיציה בשעה קשה לדמוקרטיה הישראלית, כאשר ממשלת הימין פועלת לסיפוח קבוע של השטחים הכבושים, דיכוי חופש הביטוי והיצירה והחלשת בית המשפט העליון. העבודה קיבלה בשוויון נפש את הפשרת הבנייה בהתנחלויות, שהוכרזה בשבוע שעבר. במקום להיאבק נגדה העדיפו הח״כים של העבודה לחבוט בחבר הערבי היחיד בסיעתם, ח״כ זוהיר בהלול, בגלל התבטאותו על הטרור — והבהירו לו, שלעולם לא ישתייך למועדון.

וכאן טמונה הסכנה האמיתית בדברי הרצוג. אם גם מפלגת העבודה מתנערת מהחתירה לשוויון אזרחי ומצטרפת לאידיאולוגיה של נתניהו, לפיד ואביגדור ליברמן, הרוצים כוח ליהודים ודיכוי לערבים, לאן יפנה המיעוט? האומנם אין עוד לחברה הערבית תקווה לשוויון, כשמפלגת האופוזיציה הראשית מצטרפת לגזעני הימין ורואה בישראלים מאום אל פחם, נצרת, טייבה ורהט מטרד אלקטורלי ותו לא?

ההתחנפות לימין לא תועיל למפלגת העבודה בסקרים ובקלפיות. הציבור יעדיף תמיד לקנות את הסחורה הגזענית מהמקור, ולא מחיקוי דהוי ועלוב. אבל ככל שיעמיק הקרע בין יהודים לערבים בישראל, כך יהיה קשה לתקנו. חברי העבודה צריכים להתעשת ולהחליף בהקדם את הרצוג במנהיג שיציג חלופה ערכית לשלטון הימין ותקווה לישראל שוויונית וצודקת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ