מתנה לחג

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"מדובר במספר משפחות שלא עמדו בקריטריונים שנקבעו בהחלטת הממשלה, כשברובן אחד ההורים הסתנן לישראל בניגוד לתנאי ההחלטה. לאחר התנהלות ארוכה מול כל אחת ואחת מהמשפחות ניתנה החלטה סופית".

כך, ב–28 מלים לקוניות, רשמיות, תגובת רשות האוכלוסין וההגירה, החליט משרד הפנים לגרש מישראל 20 ילדי עובדים זרים ומשפחותיהם.

ההחלטה התקבלה שש שנים אחרי החלטת ממשלה להעניק מעמד למאות ילדי עובדים זרים. שש שנים שבמהלכן משרד הפנים "בחן" את מעמדם; שש שנים שבמהלכן הילדים הפכו לחלק מהחברה הישראלית; שש שנים שבמהלכן הם למדו עברית, צברו חברים, גדלו בין ישראלים; שש שנים שבמהלכן אפשר היה להסדיר את מעמדם — גם אם אחד מהוריהם נכנס שלא כחוק — ולאפשר להם לחיות בכבוד בישראל.

אבל אריה דרעי, שר הפנים, החליט להמשיך את המדיניות ערלת הלב של קודמיו בתפקיד. דאגתו ל"שקופים" מתבררת שוב ושוב כפרודיה: המסכנים ביותר, אלו שנמצאים בתחתית הסולם החברתי, המעמדי, הסוציו־אקונומי; אלו שבסך הכל מבקשים לחיות ולהתפרנס בכבוד בישראל — דווקא אותם דרעי מתקשה לראות. דווקא מולם מתברר שאותה חמלה יהודית — "וכי יגור גר בארצכם, לא תונו אותו. כאזרח מכם יהיה לכם הגר... ואהבת לו כמוך..." (ויקרא) — מתפוררת והופכת לקשיות עורף.

מדובר ב–20 בקשות אחרונות שהוגשו ב–2010 ונותרו ללא מענה. 20 בקשות אחרונות שממשלת ישראל יכלה לאשר ולהפוך לרגע קטן של אנושיות וחמלה. אבל דרעי לא מצא בתוכו את הכוח לקבל החלטה שעומדת בסתירה לרוח הגזענית ושונאת הזרים שמוזרמת כבר כמה שנים מלשכת ראש הממשלה, מוצאת לה שותפים טבעיים בשאר משרדי הממשלה — והופכת לאוויר העכור שמנשב בערי ישראל וברחובותיה. וכך, דווקא בערב פסח, החג שמסמל את יציאתו של עם ישראל מעבדות לחירות, בוחרת ישראל לשלוח מחירות לעבדות 20 ילדים על משפחותיהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ