על מזבח ארץ ישראל השלמה

מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת

יוזמתה של צרפת לכנס ועידה בינלאומית לשיחות בין ישראל לפלסטינים נענתה, כצפוי, בדחייה ישראלית מוחלטת. בנימין נתניהו הבהיר בהודעת הדחייה שהדרך היחידה לקדם את התהליך המדיני היא משא ומתן בילטרלי ישיר, ללא תנאים מוקדמים, עם הצד הפלסטיני. כל כינוס או ועידה עלול, לטענתו, לדחוף את הפלסטינים לחמוק ממו"מ ישיר.

יוזמי הוועידה אינם מקבלים את עמדתו של ראש הממשלה ומעריכים שאם בעקבות הוועידה הראשונה, שתתקיים בסוף חודש מאי, תתכנס ועידה בינלאומית נוספת, קיים סיכוי לפריצת דרך. נוכח הקיפאון המתמשך והמסוכן בתהליך המדיני אין שום סיבה לסרב ליוזמה הצרפתית, שגם אם לא תפתור את יסודות הסכסוך לפחות תציב אותו מחדש על סדר היום העולמי ואולי גם תניב כמה רעיונות מקוריים ומעשיים לפתרון. קבלת היוזמה היתה יכולה גם לחלץ את ישראל משוחת הסרבנית הקבועה שבה כלאה את עצמה במשך שנים, ולעודד את הפלסטינים להאמין שיש להם פרטנר בצד הישראלי.

אבל כפי שהבהיר נתניהו, היוזמה הזאת מתדפקת על דלת ישראלית מוצקה, שמאחוריה נערמו ריקנות מדינית ולהט משיחי. כל אזכור של המונח "תהליך" פירושו בעיני ממשלת נתניהו ריסוק של רעיון ארץ ישראל השלמה, רעיון שבתקופת כהונתו הארוכה צימח שורשים עמוקים. גבולות בטוחים, שכנות של שלום, מעמד בינלאומי איתן, כל אלה חשובים כקליפת השום בעיני ראש הממשלה. אם אין ממש בטענה הזאת, יואיל נא נתניהו לומר בגלוי אם יהיה מוכן להתפשר על שטחים תמורת שלום. אם אין ממש בהאשמתו בדחיית כל פתרון מדיני, שיפסיק להסתתר מאחורי רעלת "ללא תנאים מוקדמים", משפט שכשלעצמו הוא תנאי מוקדם שעד כה בלם את המשך המו"מ, ופשוט ייזום שיחות ישירות עם הפלסטינים.

מדיניותו של נתניהו מעבה את חשכת העננים שמצטברים מעל אזרחי ישראל. לא רק ארצות הברית, בריטניה וצרפת מאבדות את סבלנותן כלפי ישראל, אלא גם גרמניה, "בעלת החוב" ההיסטורית, מפגינה לאחרונה את מורת רוחה ממנה. ההתבטאות האחרונה של הקנצלרית אנגלה מרקל, שפורסמה בשבועון "דר שפיגל", שלפיה היא מבינה מדוע מחמוד עבאס מעוניין לפנות למועצת הביטחון, ממחישה את הנתק ההולך ומתרחב בין ישראל לידידותיה בעולם המערבי.

נתניהו חייב לקבל את היוזמה הצרפתית, ולא רק כמחווה של רצון טוב. עליו לצקת בה תוכן שיבטיח את ביטחונם ואת שלומם של אזרחי המדינה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ