שרת הסיפוח

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

איילת שקד יושבת בממשלת ישראל ומחזיקה בתיק המשפטים, תפקיד נכבד המקנה גם חברות בוועדת השרים לענייני ביטחון. אבל יותר משלטון החוק המופקד בידיה, לשקד חשובים המתנחלים, המעוניינים למסד בחוק אי־שוויון בין אזרחים סוג א׳ לבין נתינים סוג ד׳ (כי מעליהם במידרג נמצאים ערביי ישראל ותושבי מזרח ירושלים נטולי האזרחות).

שקד הודיעה, כי היא פועלת לגבש עם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מתווה להחלת החקיקה הישראלית בגדה המערבית. לדבריה, ועדה שתקום על בסיס המתווה תבחן כל אחד מהחוקים שיעברו בכנסת, ותחליט אם יש מקום להחילו מיד גם על ההתנחלויות באמצעות צו אלוף.

ההצעה של שקד באה לאחר ניסיונות חוזרים ונשנים לחוקק הצעות שונות המקדמות סיפוח בשנים האחרונות. הצעת חוק שהגישו אורית סטרוק, יריב לוין, זאב אלקין ושקד עצמה בקדנציה הקודמת, ולפיה חוקים שיחוקקו בעתיד יחולו גם על ההתנחלויות בגדה המערבית, ושלה התנגד היועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה וינשטיין — סוכלה בסופו של דבר, לאחר שאושרה בוועדת השרים לחקיקה.

כמו כן, בקדנציה הקודמת קידם הבית היהודי יוזמה להחלת דיני העבודה בשטחים, כדי לסייע לנשים בהריון בהתנחלויות, אבל לבסוף נסוג בו, לאחר שהתברר שהדבר ישפר את זכויות הפלסטינים ויהווה עול כלכלי על המעסיקים בהתנחלויות.

לא בהיסח דעת נמנעה עד כה ישראל מהמהלך שמקדמת שקד. כיום מוחל על המתנחלים החוק הישראלי באופן פרסונלי מכוח החוק להארכת התקנות לשעת חירום, ותוך כדי החלה אזורית — מתוקף צווי אלוף הפיקוד. כבר היום קיים יבוא מפלה של חוקים ישראליים לטובת מתנחלים, וההצעה של שרת המשפטים עשויה להחריף את המצב עוד יותר, בכך שהחלת החוקים תהיה יותר שיטתית.

ההצעה צפויה להעמיק את האפרטהייד, המתקיים בפועל בין הים לירדן, גם בספר החוקים הישראלי. היא גם תגרום לישראל נזק בזירה הבינלאומית: הודאה כזאת עלולה להתפרש כסיפוח דה פקטו, ההופך את האפליה לרשמית, והיא תקים את העולם על ישראל.

על מנדלבליט לסרב למעקף שמנסה שקד לסלול, ועל בנימין נתניהו, המצהיר שוב ושוב, כי הוא מוכן "למשא ומתן ללא תנאים מוקדמים עם הפלסטינים", לשמור על האינטרסים של מדינת ישראל, הנרמסים תחת אלו של ארץ ישראל המשיחית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ