משתף פעולה

מאמר המערכת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חבר הכנסת יצחק הרצוג בטקס הרמת כוסית לרגל חג הפסח, בחודש שעבר
הרצוג בטקס הרמת כוסית לרגל חג הפסח, בחודש שעברצילום: אילן אסייג
מאמר המערכת

ח"כ יצחק הרצוג ממתין להמלצת המשטרה, ובעקבותיה להחלטת פרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, על סגירת תיק החקירה נגדו בחשד לעבירות על חוקי בחירות. בהנחה שלתקוות הסגירה יש על מה לסמוך — שאם לא כן, המהלך הפוליטי כולו מתייתר — עשוי הרצוג לנוע לעבר סגירה אחרת, זו של ההסכם בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו על הצטרפות סיעת המחנה הציוני לממשלה.

מאליו מובן מדוע גיוס הרצוג לממשלה טוב לנתניהו. הוא שולט כיום על חודם של שני קולות. כל הרחבה חשובה לו, ובמיוחד בליעתה של הסיעה הגדולה ביותר באופוזיציה, באופן שיבטיח לו פסק זמן ניכר עד לשובם של רעשי הקדמת הבחירות. נתניהו למד את לקח כישלונו בממשלתו הראשונה, בשנות ה–90, כאשר הסתחרר מניצחונו בבחירות האישיות לראשות הממשלה ולא טרח להביא לממשלה את מפלגת העבודה בראשות שמעון פרס. אהוד ברק ירש את הנהגת העבודה מפרס, והביס את נתניהו בבחירות שהוקדמו. כשחזר לשלטון, ב–2009, השאיר נתניהו את ברק ומפלגתו בממשלה, וניסה להכניס לתוכה את ציפי לבני כראש קדימה (שזכתה לתמיכה גדולה מזו שקיבלו נתניהו והליכוד) ואחר כך את שאול מופז. זאת גם גישתו עכשיו — אם יאיר לפיד ואביגדור ליברמן מסרבים לחבור אליו, יתכבד ויבוא הרצוג.

מדור הזירה

השאלה היא מדוע הרצוג מעוניין להיכנס לממשלת נתניהו. נדמה שבמקרה זה היצר גובר על השכל, והלהיטות לזכות בכיבודי הממשלה ולהיות "רלוונטי" מעוורים את יו"ר המחנה הציוני ואף מנפצים את אמינותו. במערכת הבחירות אשתקד הרי איים הרצוג על המצביעים, "זה אנחנו" — הרצוג ולבני — "או הוא". אחרי ש"הוא" ניצח והקים ממשלה, מתברר פתאום שיש גם חלופה שלישית — "אנחנו והוא". ואולם, ספק גם אם ה"אנחנו" אכן אקטואלי: סביר שלבני לא תתבזה בחבירה מחדש לנתניהו וממשלתו, וגם במפלגת העבודה יימצאו חברי כנסת שיתנגדו למאווייו הפרטיים של הרצוג להחזיק בתיק החוץ בממשלת נתניהו.

מצעה של הממשלה, במלים ובמעשים, נוגד באופן מוחלט את זה של המחנה הציוני. הרצוג עצמו הטיח דברי ביקורת רבים מספור בממשלה הנוכחית, ואף התעמת עם נתניהו עצמו במליאה. בנטייתו לחבור לראש הממשלה הוא פוגם בשאריות מנהיגותו ומצטייר כמשתף פעולה. אם הרצון להגן ברחבי בעולם על המדיניות ההרסנית של הממשלה בוער כל כך בעצמותיו, מוטב שיתפטר מתפקידו ומהכנסת ויתמנה, כמורשת אביו ונתניהו, לשגריר ישראל באו״ם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ