להצדיע לסגן הרמטכ"ל

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ישראל צריכה להצדיע לסגן הרמטכ"ל על דבריו האמיצים. בנאום ליום השואה אמר שלשום האלוף יאיר גולן, שהוא מזהה בישראל דמיון לתהליכים שהתרחשו באירופה ובגרמניה לפני השואה. "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה אז... ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב–2016". בעקבות התקפות של שרים וח"כים מימין, פירסם אתמול דובר צה"ל הודעת הבהרה, לפיה גולן לא התכוון להשוות בין צה"ל ומדינת ישראל לתהליכים בגרמניה לפני 70 שנה, וכי "ההשוואה אבסורדית ומשוללת כל יסוד".

גולן, שכנראה נבהל מהביקורת שמתח עליו הימין, מיהר לערפל את דבריו, עד כי קשה להבין את כוונתם. אבל למרות ההבהרה המטשטשת, צריך להאזין לדבריו רוב קשב. גם אם לא כיוון ישירות לצה"ל או למדינה, גולן דיבר על סממנים ותופעות שצריך שידאיגו כל ישראלי שחרד לגורל החברה והמדינה. צריך להכיר בכך שהחברה והמדינה, וכן, גם הצבא וזרועות הביטחון, עוברים בשנים האחרונות תהליכים חמורים שעלולים לדרדר את ישראל לכדי מציאות חדשה ומסוכנת. השיח הציבורי נהפך בשנים הללו לאלים ודורסני, בהסתתה של הממשלה, עם גילויים נפוצים ותכופים של תופעות קדם־פשיסטיות.

את השיח הציבורי הלאומני מלווה גם חקיקה אנטי־דמוקרטית, שמטרתה להחליש ולפרק בשיטתיות את מנגנוני האיזון והבקרה של המדינה, וגם זה סממן מדאיג מאין כמותו. מערכת המשפט, החברה האזרחית, עמותות השמאל, עולם התרבות והאמנות וגם התקשורת עומדים בפני איום ממשי של פגיעה בעצמאותם ובתפקודם. גם ביטויי השנאה, ההסתה והאלימות כלפי זרים וערבים נהפכו לתקינים ומקובלים, וגם זה בעידודה של ממשלת ישראל.

כל הסממנים הללו, ורבים אחרים, חייבים להזכיר נשכחות. אחד מלקחיה החשובים ביותר של השואה היא ההתעלמות מסימניה המקדימים, שהביאה את המשטר הנאצי להיכן שהביאה. האלוף גולן ביקש להזהיר מפני כך. לא לבקרו צריך, ולא לתקוף אותו — אלא להאזין לדבריו ולבחון את ישראל לאורם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ