לא סובל ביקורת

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

פעמיים קדם דו״ח חמור של ועדת חקירה לבחירתו של בנימין נתניהו לראשות הממשלה. לאחר רצח יצחק רבין, וחודשים מעטים לפני הבחירות שהעלו את נתניהו לשלטון, פירסמה ועדת השופט מאיר שמגר את דו״ח חקירת הרצח. הוצג בו הכישלון המודיעיני והמבצעי של השב״כ והמשטרה, אך באחריות הכוללת של הממשלה; והיתה בו התעלמות ממשקלה הכבד של ההסתה שקדמה לרצח — הסתת רבנים ואישים פוליטיים. בתום מלחמת לבנון השנייה היה נתניהו מראשי הקוראים לחקירה, ואכן, הוועדה בראשותו של השופט אליהו וינוגרד מימשה במקצת את ציפיותיו ועירערה את מעמדו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, שקרס בגבור חקירות השחיתות נגדו.

כראש הממשלה שרד נתניהו דו"ח קשה של מבקר המדינה הקודם על אחריותו העליונה לתקלות השרים וגופי הביצוע באסון השריפה בכרמל. האש כבתה בהעדר כוחות פוליטיים חזקים שייצאו נגד הממשלה וראשה. נתניהו למד, שניתן להכיל ביקורת של משפחות שכולות, אם הממשלה יציבה דיה. לא עלה בדעתו להתפטר — כמו גולדה מאיר לאחר 10 ימי הפגנות נגד דו״ח אגרנט, שהתעלם מאחריותה למלחמת יום הכיפורים, או כמו מנחם בגין, שדעך אל פרישתו לאחר פרסום דו״ח ועדת כהן. נתניהו לא נפגע גם מהקצף של דו״ח ועדת טירקל על ה״מרמרה״.

בתקופת נתניהו התנהלו שני מבצעים גדולים בעזה. "עמוד ענן" האווירי הסתיים בתוך כשבוע. "צוק איתן" היבשתי היה ארוך פי שבעה ויקר בחללים ישראלים פי תריסר. נחשפה בו אזלת יד בטיפול במנהרות התקיפה של חמאס. ישראל גם לא הצליחה למצוא מנופים יעילים לסיום מדיני של הלחימה. היה, בהחלט, מה לחקור — כולל יישום חקירות קודמות מהעבר הקרוב.

במקום שנתניהו יברך על כל תחקיר שתכליתו שיפור ההיערכות למשברים הבאים, הגיבו דובריו בעוינות לפרסום פרטים מטיוטת דו״ח המבקר. לא המדיניות נדונה בדו״ח, אלא תפקוד הדרגים הפוליטי והצבאי, עבודת המטה ומקצועיות ההכנות. מאחר שנתניהו סיכל דו״ח דומה בוועדת החוץ והביטחון בכנסת אשתקד והמבקר בודק לאטו — יוצא שהדו״ח על קיץ 2014 מתפרסם לקראת קיץ 2016, כשפצצות ומנהרות חוזרות לכרסם בהרתעה הישראלית ומבשרות חשש להסלמה מחודשת, תחת הנהלה דומה בישראל, למעט רמטכ״ל חדש וחילופים בקבינט.

מנהיג נבחן גם ביכולתו להקשיב לביקורת ולהשתמש בה לשיפור תפקודו. התנגדותו של נתניהו לביקורת, כאשר הוא המבוקר ולא המבקר, היא עדות נוספת לאי־התאמתו לתפקידו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ