פני הממשלה

מאמר המערכת
מייסם אבו אלקיעאן, בחורה, היום
מאמר המערכת

תקיפתו הברוטלית של מייסם אבו אלקיעאן מחורה, עובד מרכול בתל אביב, משקפת את האווירה הציבורית האלימה כלפי ערבים בישראל, אך יותר מכך, היא ממחישה את המדיניות האלימה והמסוכנת המובלת בידי הממשלה, בין היתר באמצעות זרועות אכיפת החוק שלה.

אבו אלקיעאן הותקף שלשום קשות על ידי שלושה שוטרי מג"ב, שהסתובבו ללא מדים באזור כיכר רבין. אלו הבחינו בו יוצא מהמרכול בו הוא עובד, פנו אליו וביקשו שיזדהה, משום שסברו כי מדובר בשוהה בלתי חוקי. העובד סירב להציג בפניהם תעודה ומשכך, החלו השוטרים להכותו.

עד ראייה שהיה במקום תיאר את שהתרחש בחשבון הפייסבוק שלו: "עובד ערבי בסופר יודה יוצא להשליך את הזבל, ניגש אליו בחור עם מכנסיים קצרים, ואומר לו תראה לי תעודת זהות, (העובד אומר) התעודות זהות בפנים מי אתה? הוא לא מסיים להגיד והוא חוטף מכות רצח, אבל רצח, ממנו ומחבר שאתו. מכות שלא ראיתם בחיים, שיניים עפות באוויר, הערבי מרוסק".

בכך לא הסתיים העוול שנגרם לאבו אלקיעאן. הוא נעצר בעודו בבית חולים, וזאת בשעה שהמשטרה לא מצאה לנכון לעצור איש מתוקפיו. בית המשפט המחוזי אמנם הורה שלא להאריך את מעצרו, למרות בקשת המשטרה, אולם הוא שוחרר למעצר בית והורחק מתל אביב. כך, במציאות המעוותת, הקורבן הופך לפושע והפושע הוא חלק ממערך השמירה על החוק.

העיוות הזה אך טבעי במדינה שבה ראש הממשלה מתקשר לתמוך בהוריו של חייל שירה במחבל פלסטיני גוסס, בניגוד לנוהלי הפתיחה באש, והחייל הופך בעיני רבים לגיבור; במדינה שבה שר ביטחון, שמגן על הוראות הפתיחה באש, מודח לטובת מי שמפגין בעד זליגת אנרכיה ברברית לשורות הצבא; במדינה בה דמות בכירה באופוזיציה, שאמורה להציג אלטרנטיבה שלטונית, אומרת שיש לירות בכל מי שמוציא מברג. הוא טבעי במדינה שנוקטת באלימות נגד פלסטינים מעברו של הקו הירוק כנורמה יומיומית, ומקדמת נורמות של אפליה, ממוסדת ועממית, בתחומה. לא במקרה הלינץ' שאבו אלקיעאן היה קורבנו בוצע על ידי המשטרה. אלו הם פני השלטון והממשלה בישראל.

שוטרי מג"ב שהיכו את אבו אלקיעאן לא לבשו מדים, אך הם ייצגו את השלטון. ועדיין איש ממנהיגי המדינה, בראשם ראש הממשלה, לא מצא לנכון לפצות פה ולא השמיע גינוי. מעבר לחקירת מח"ש הנדרשת, מקרה התקיפה של אבו עלקיאן אמור לזעזע כל אזרח בישראל. זהו סימפטום של האסון אליו מובילה הממשלה את אזרחי ישראל.

תגובות