דו"ח אחד, שני מבחנים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנימין ושרה נתניהו בדאבוס שבשווייץ, ב-2014
בנימין ושרה נתניהו בדאבוס שבשווייץ, ב-2014צילום: קובי גדעון / לע"מ
מאמר המערכת

26 העמודים בפרק העוסק ב"מימון נסיעות בנימין נתניהו לחו״ל בתפקיד בתקופת היותו שר האוצר", בכרך השנתי של דו״ח מבקר המדינה, כתובים בסגנון מאופק, כמעט נזירי — ניגוד קוטבי לתוכן הפרק. עולה מהם תמונה נפסדת של התנהגות בנימין נתניהו, כהמשך ישיר לבדיקות, חקירות וטענות בהקשרים דומים לאורך שני העשורים הקודמים. נתניהו ורעייתו אוהבים לטוס ליעדים זרים וליהנות מאירוח כיד המלך, אך לא תמיד במימון הממלכה. המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, תוהה כיצד ומדוע בילה שר האוצר אז, שהחלטותיו התמקדו בנושאים כלכליים, על חשבון גוף שהיה נתון להשפעתו (ה"בונדס") ועל חשבונם של אנשי עסקים. התנהגותו של נתניהו, המרבה להטיף ש"אין ארוחות חינם", מקוממת כשלעצמה, וביתר שאת משום שאינה חד־פעמית.

תאוות המסעות והנהנתנות של הזוג נתניהו לא ידעה שובע. אנשים וארגונים שונים גויסו לפרנס אותה. שר האוצר, כמוהו ככל עמיתיו באותה ממשלה של אריאל שרון (2003–2005), לא דיווח כנדרש ולא טרח לפנות לייעוץ משפטי. בשנים מאוחרות יותר שימשה עובדה זו נימוק לזכותו, במקום לחובתו, כאשר מזכירות הממשלה — הפעם כבר בראשותו, כשהמזכיר הוא אביחי מנדלבליט, כיום היועץ המשפטי לממשלה — מנסחת תקנון חדש. כביכול, מה שקדם לתקנון לא היה בלתי־תקין, אף שסתר בעליל חובות והוראות מפורשות.

מבחינה ציבורית, התנהגותו של נתניהו בלתי נסבלת. לאזרחי ישראל הוא מטיף לחיות לפי יכולתם, בעוד הוא חי לפי יכולתו של הזולת. התמהמהותו של היועץ הקודם, יהודה וינשטיין, בשבתו על מדוכת מימון הנסיעות — כמעט שנתיים עד שנמנה וגמר להתכחש להיבטים פליליים בתיק — היא לגנוּתו, אך לא פוטרת את נתניהו. המבקר שפירא לא הצטרף להילולת הגניזה של וינשטיין, אלא התעקש למצות את הדין, עיבה את החומרים ושלח את אלו הפליליים־לכאורה שביניהם שוב ליועץ — וינשטיין, ובתום תקופתו מנדלבליט.

המבחן, לפיכך, כפול. ראשית, בעוד הציבור — החשוף לפי שעה רק לדו״ח ולא לחשדות הפליליים — יכול להביע את סלידתו באמצעים פוליטיים ותקשורתיים, היכן חברי הכנסת של מפלגות הקואליציה, ובהם גם שרים וח"כים מהליכוד? כולם סייעניו הנאמנים של נתניהו? כולם מוכנים להעלים עין משחיתות־לכאורה?

שנית, למרות שמונה על ידי נתניהו, על מנדלבליט להוכיח שהוא משרתו של החוק בלבד. בחינת חומרי המבקר צריכה להפוך לחקירה גלויה. החלטות היועץ בפרשה זו יקבעו את דימויו בשש השנים שנותרו לו.

תגובות