המקלט אינו פתרון

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאמר המערכת

אנסטסיה רוסונוב ובן זוגה בראשון לציון. לפי החשד הרוצח הוא בן זוגה לשעבר של רוסונוב שנורה ונהרג אמש. רוסונוב עזבה את המקלט לנשים מוכות, שבו שהתה כמה ימים לפני הרצח במשך שעות ספורות בלבד. בחירתה לעזוב את המקלט בניגוד לחוות הדעת של הצוות המקצועי איננה חריגה. לפי נתוני עמותת "לא לאלימות", 22% מהנשים (לי ירון, "הארץ", 27.5). ברוב המקרים, בפרק הזמן הזה עוד לא הוסר האיום על חייהן.

מ–2011 ועד היום נרצחו בישראל 109 נשים בידי קרוביהן או בני זוגן, שמונה מהן רק מתחילת 2016. במקרים רבים נרצחו הנשים לאחר שהגישו תלונה במשטרה. בחלק מהמקרים הוצא צו הגנה לאשה המאוימת, אך הגבר הפר אותו והמשטרה לא עצרה אותו בשל כך. ב–2015, מתחילת השנה ועד אוקטובר, הופרו 515 צווי הגנה על ידי גברים אלימים. נתונים אלה, וביתר שאת המקרה של רוסונוב, מוכיחים כי הקמת מקלטים לנשים מוכות יכולה לשמש פתרון חירום ראשוני בלבד. המקלטים אינם בנויים כפתרונות ארוכי טווח לנשים ולילדיהן, ובכל מקרה הגנתם מוגבלת, לנוכח העובדה שפחות מרבע מהגברים האלימים, שבנות זוגם נמצאות במקלטים, מורחקים מהבית מתוקף צו או נמצאים במעצר (56% מאותם גברים ממשיכים לחיות בבית). במקרים רבים קיום המקלטים אף מכשיר את האשמת הקורבן, על כך שלא הלכה למקלט או בחרה לעזוב אותו, ותורם לפטירת הרשויות מאחריותן.

בספטמבר 2014 הוקמה ועדה בין־משרדית "לטיפול בתופעת האלימות במשפחה", שהגישה כעבור שנה את המלצותיה, הכוללות הקמת מערך משטרתי מיוחד שיטפל באלימות במשפחה, פתיחת מעונות נוספים לגברים מכים, הענקת סל שיקום לנשים שיצאו ממעונות לנשים מוכות, העברת מידע, כמו רישום פלילי או חיסיון רפואי, בין גופים שונים המטפלים במקרים של אלימות במשפחה ועוד. בחצי השנה שחלפה מאז הגשת המסקנות הן לא קודמו באופן משמעותי. בפברואר האחרון הוחלט להקים לנושא ועדה של מנכ"לים מכמה משרדי ממשלה, אך זו התכנסה מאז רק פעם אחת.

שעד 2017 יפעלו שישה מקלטי שיקום לגברים מכים ברחבי הארץ; והיום תידון בוועידת השרים לחקיקה הצעת חוק שיזמה ראשת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, ונכתבה בשיתוף המשרד לביטחון הפנים, שתחייב את המשטרה לעצור ולחקור מפרי צו הגנה. אלו הם צעדים חיוביים, אולם לא ייתכן שהם יהיו הבשורה העיקרית במאבק בתופעה רחבה כל כך. על הממשלה להנהיג תוכנית כוללת של מלחמה באלימות במשפחה, ובראש ובראשונה עליה ליישם את התוכנית המונחת לפתחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ