השתלחות מסוכנת

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שופטת בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, דיתה פרוז׳ינין, פסקה השבוע לטובת עובד לשעבר במעון ראש הממשלה, גיא אליהו, ונגד מעסיקיו — המדינה, המשרד וקבלן פרטי. השופטת קבעה, שהתלונות של אליהו — כמו תלונות עמיתו מני נפתלי בתיק שהסתיים באחרונה, מוצדקות. לדבריה, אליהו ״היה חשוף להעסקה פוגענית — נזיפות, צעקות, השפלות, דרישות מוגזמות ובלתי סבירות, אווירת פחד, דרישה לעבודת שעות רבות מאוד, בסתירה להוראות החוק״. לצד השופטת ישבו בדין נציגי מעסיקים ועובדים, וגם הם התרשמו מעוצמת טיעוני התובעים ומחולשת תגובות המדינה. להגנה לא הועילה עדות שרה נתניהו, כי בפועל הנחתה את העובדים במישרין או בעקיפין באמצעות הסמנכ״ל, עזרא סיידוף.

ההתדיינות האזרחית בבית הדין לעבודה התקיימה בנפרד מהחקירה הפלילית בנושאים שהובאו לידיעת המשטרה בידי נפתלי, חקירה שהסתיימה השבוע בהמלצה להעמיד לדין את שרה נתניהו ואת סיידוף. מי שנכח בבית הדין היה יכול להתרשם מענייניות ניהול ההליך בידי השופטת פרוז׳ינין. גם נתניהו, בבואה להעיד, הרעיפה שבחים על השופטת, לצד ניצול הבמה להשתלחות בתקשורת ולטענות בדבר מסע רדיפה אישי ופוליטי נגדה ונגד בעלה. עורכי הדין הפרטיים שלה התנהלו באולם כבתוך שלהם וסייעו לפרקליטת מחוז ירושלים (אזרחית), כוכבית נצח דולב, גם כשהדבר לא היה לרוחה.

מובנת מאליה אכזבת נתניהו ודובריה מפסקי הדין, הן בממצאיהם העובדתיים, התומכים בגרסת התובעים ולפיכך פוסלים את אמינות גרסתה, והן בתוצאה הכספית שלהם — מאות אלפי שקלים, שהמדינה תיאלץ לשלם בגין התנהגות שרה נתניהו בשני התיקים. אלא שנתניהו ודובריה תירגמו את האכזבה להשתלחות פרועה ומסוכנת, בעיקר של עו״ד יוסי כהן, בבית המשפט ובשופטת. לאחר הפסיקה אמר עו"ד כהן בראיון לחדשות 2, כי "היחס הפוגעני האמיתי הוא של השופטת פרוז׳ינין, שכצפוי התעלמה שוב, באופן בוטה ומוטה, מעדותה של הגברת נתניהו. המשפט נוהל באופן חד צדדי, ולא התאפשר לגברת נתניהו להביא עדים שיפריכו את טענותיו השקריות והמרושעות של גיא אליהו".

לשכת עורכי הדין מיהרה להסתייג מדברי כהן, ומערכת בתי המשפט פירסמה הודעה ובה הביעה "סלידה מן הדברים הקשים וחסרי האחריות אשר נאמרו על ידי עורך הדין יוסי כהן, בא כוחה של משפחת נתניהו" והודיעה, כי תגיש תלונה לוועדת האתיקה של עורכי הדין. ואולם אין בכך די כדי לפתור את הבעיה העקרונית: ניסיונות של התערבות והפחדה מצד מי שסבורים שהם מעל לחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ