אל תמהרו לממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו מפליא ביכולתו להוביל את סדר היום הציבורי והתקשורתי בהתאם לצרכיו הפוליטיים המשתנים. ההכנות לתקיפה שלא היתה באיראן שימשו כמסד לקואליציה שהקים נתניהו עם אהוד ברק. ״השוויון בנטל״ היה הדבק לשותפות קצרת הימים עם יאיר לפיד. אחרי הבחירות של 2015 פנה נתניהו ל״חילופי האליטות״ יחד עם נפתלי בנט, אבל יריבותם האישית והתחרות על קהל מצביעים דומה הביאו את הברית ביניהם לסף פירוק.

בימים האחרונים לבש נתניהו דמות חדשה, והפעם של משכין שלום, שחותר להקים מדינה פלסטינית. בשנתיים שחלפו מאז קריסת התהליך המדיני, שהוביל שר החוץ האמריקאי ג׳ון קרי, נתניהו התבצר בימין העמוק והסיר מסדר היום את רעיון חלוקת הארץ. אבל מרגע שצירף את אביגדור ליברמן לממשלתו כשר הביטחון, גילו השניים את האור הגנוז בהסדר עם הפלסטינים, והחלו להטיף מעל לכל במה ל״שתי מדינות לשני העמים״.

הסימנים המעידים על תפנית דרמטית, כביכול, בעמדת ראש הממשלה מצטברים: שר האוצר משה כחלון, שצריך להצדיק את ישיבתו בקואליציית הימין הקיצוני אחרי ההתפטרות המנומקת של חברו השר אבי גבאי, הכריז על ״חלון הזדמנויות היסטורי״ לתהליך מדיני. נתן אשל, מקורבם של נתניהו ומשפחתו, כתב ביום שישי ב"הארץ", שנתניהו החליט ליטול סיכון פוליטי, כדי ״לקדם את רעיון שתי המדינות״ וצירף את ליברמן לקואליציה כמגן ימני. מנגד נוהג בנט כאופוזיציונר בתוך הממשלה.

הדיבורים על פריצת דרך מדינית נועדו ללחוץ על המחנה הציוני, או חלקים ממנו, לחבור לנתניהו. תהליך מדיני לא עושים מהאופוזיציה, מתחנן כחלון; בואו ותובילו מבפנים, מפתה אשל. אבל כרגיל אצל נתניהו, קשה לגלות תוכן ממשי מאחורי הסיסמאות. את המהלך המדיני היחיד כרגע, יוזמת השלום הצרפתית, נתניהו פסל על הסף. ובניגוד להצהרותיו היוניות, המהלכים להרחבת ההתנחלויות נמשכים בקצב מואץ, כפי שדיווח חיים לוינסון (״הארץ״, 31.5). נתניהו גם עומד על דרישתו להכרה פלסטינית בישראל כבמדינה יהודית, ולא מציע דבר בתמורה.

בתנאים האלה, יצחק הרצוג וציפי לבני צריכים להישאר בחוץ, ולהבטיח לנתניהו שיתמכו משם בקידום פתרון שתי המדינות. הצטרפותם לממשלה רק תבצר את שלטון נתניהו ותפרק את האופוזיציה לשלטון הימין, אפילו אם סיעת הבית היהודי תצא מהממשלה. נתניהו צריך להתאמץ יותר כדי לשכנע שכוונותיו להסדר מדיני רציניות, ואינן רק תרגיל חולף לחיזוק הקואליציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ