לפתוח בחקירה נגד נתניהו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

בראיונות שנתן איל ההון הצרפתי ארנו מימרן לתקשורת הישראלית בימים האחרונים נשמעו גרסאות חדשות וסותרות בקשר לכספים שהעביר בעבר לבנימין נתניהו ושדבר העברתם נחשף בתחקיר של שליח "הארץ" לפריז, דב אלפון, והאתר הצרפתי ״מדיה פארט". חוסר בהירות שורר ביחס לשאלות מתי הועברו הכספים, לאילו חשבונות בנק, ומה היה היקפם.

גידי וייץ וברק רביד פירסמו שלשום, כי קיים מידע המלמד שהקרן "לפעילות ציבורית" של נתניהו, שלדברי ראש הממשלה מימרן תרם לה, שימשה לפעילות פוליטית לכל דבר בשנים שבהן היה מחוץ למערכת הפוליטית, והכסף של מימרן שימש בין היתר לעריכת סקרים בדבר היתכנות חזרתו של נתניהו לכנסת ולממשלה.

ריבוי הגרסאות מחדד את הצורך בקיום חקירה פלילית מלאה. עד עתה נמנע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מלהורות על חקירה כזאת, והוא מהסס אפילו לפתוח ב"בדיקה מקדימה", מחשש להשלכות הציבוריות של מהלך פורמלי מצדו. ואולם חובת מערכת אכיפת החוק היא בראש ובראשונה איסוף ראיות, ולא דאגה לתדמית של פוליטיקאי, בכיר ככל שיהיה.

טעם נוסף המחייב פתיחת חקירה מלאה הוא, שבניגוד לבדיקה מקדימה או בלתי פורמלית, רק חקירה פלילית מאפשרת נקיטת אמצעים כגון ביצוע חיקור־דין בחו"ל וזימון של נתניהו לחקירה באזהרה, שבה יתבקש להשיב לשאלות החוקרים פנים אל פנים, ולא בהתכתבות עם עורכי דינו.

חקירה פלילית בדבר הכספים שקיבל ראש ממשלת ישראל מאיל ההון, המואשם כעת בהונאה פלילית אדירת ממדים, נדרשת, גם אם ידוע מלכתחילה שעל עבירות פליליות כלשהן, שנתניהו עלול להיות חשוד בביצוען, חלה התיישנות. המועד לבחינת שאלת ההתיישנות הוא בסופה של חקירה, לאחר שכל העובדות התבררו היטב ונשקלת הגשת כתב אישום, ולא בטרם החל הליך איסוף הראיות.

בתחילת חקירה לא ניתן לדעת בוודאות אילו עובדות נוספות יתבררו במהלכה ולא אם תחול עליהן התיישנות. ואולם חקירה כזאת איננה מיותרת בכל מקרה. קיים אינטרס ציבורי עליון במיצויה, בשל הצורך להגיע לחקר האמת בפרשות שחיתות המטילות צל של חשדות פליליים על נבחרי ציבור.

האינטרס הציבורי הזה בא לידי ביטוי גם בעבר, למשל בעת שהיועץ המשפטי מני מזוז הורה להמשיך לחקור את פרשת סיריל קרן, גם לאחר שאריאל שרון חלה ושקע בתרדמת, וכן במקרים אחרים של חשדות כלפי פוליטיקאים. על החקירה בפרשת נתניהו־מימרן להסתיים בדו"ח ציבורי מקיף, או בכתב אישום.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ