מאמר המערכת

זכותה של אשה להפלה נגזרת בראש ובראשונה מזכותה על גופה. לאשה הזכות להחליט אם להיכנס להריון, וכן אם להמשיך בו. במציאות שגוזר החוק הישראלי נקודת המוצא היא הפוכה: ההפלה אסורה, והרופא שעושה אותה עובר עבירה פלילית, אם לא ניתן אישור מוועדה ציבורית. זו יכולה להתיר הפלה על סמך קריטריונים צרים ומוגבלים: גיל האשה (מתחת לגיל הנישואים או מעל גיל 40), יחסים מחוץ לנישואים, היות ההיריון תוצאת יחסים אסורים מבחינה פלילית, יחסי עריות, סכנה שהוולד יהיה בעל מום גופני או נפשי, וחשש שההיריון יסכן את חיי האשה, או יגרום לה נזק גופני או נפשי.

הסעיף החמישי בחוק ההפלות, שכונה הסעיף הסוציאלי ואפשר הפסקת הריון גם במקרים שבהם המשכו עלול לגרום נזק לאשה או לילדיה מחמת תנאים משפחתיים או חברתיים, בוטל ב–1979 כחלק מההסכם הקואליציוני בין הליכוד למפלגות החרדיות.

כפי שעלה במחקרה של ד"ר נויה רימלט (עפרה אידלמן, "הארץ שישי"), שיעור ניכר מהנשים שמבקשות הפסקת הריון עושות זאת מן הסיבות שהיו מנויות בעילה הסוציאלית שבוטלה. כך נאלצות נשים לשקר לוועדה, כדי לעמוד באחת העילות האחרות. נשים הבודות סיפורים שונים שיתאימו לעילות "הריון מחוץ לנישואים" יכולות לקבל את אישור הוועדה, ולעומתן נשים השוטחות בפניה סיבות אחרות להפסקת הריון, שהן הגיוניות אך אינן חוסות תחת העילות המצוינות לעיל — עלולות למצוא את עצמן מסורבות.

הוועדה מאשרת 98% מהבקשות, אך הנתונים הללו אינם כוללים את הנשים שלא פונות אליה ומבצעות הפלה בשוק השחור, ואת הנשים שמביאות ילד לעולם בניגוד לרצונן. הם אינם מבטאים גם את ההשפלה שמושפלות נשים כשהן נאלצות להופיעה בפני הוועדה ולבדות סיפורים על חייהן האינטימיים, וזאת כמוצא יחיד למימוש הזכות להפלה חוקית.

למרות העוול שבביטול הסעיף הסוציאלי, אין די בהחזרתו. מן הראוי לחוקק חוק שיאפשר לנשים לבצע הפלה על פי בחירתן והחלטתן החופשית, ללא צורך באישור ממשלתי, לפחות בשלבים המוקדמים של ההריון. הצעת חוק ברוח זו, שנוסחה על ידי משפטניות והונחה על שולחן הכנסת, נועדה להבטיח את הדבר, תוך קביעה שעד השבוע ה–13 להריון לא יהיה צורך באישור ועדה, בין השבועות 13–23, הפסקתו תהיה תלויה באישור ועדה, אך על סמך עילות רחבות מאלו שקיימות כיום בחוק, והחל מהשבוע ה–24 תותר הפלה על סמך רשימת עילות מצומצמת יותר. מן הראוי שהכנסת תאמץ הצעה זו או הצעות דומות, המכירות בזכותה הבסיסית של האשה על גופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ