בנעליה של בריטניה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ההלם שגרמה החלטתו של הציבור הבריטי להתנתק מן האיחוד האירופי נמצא רק בראשיתו. צניחת הבורסות בעולם והתפטרותו של ראש הממשלה דייוויד קמרון הן רק תחילתו של מסע היפרדות ארוך ומייסר, שאין להעריך עדיין את תוצאותיו. האם האיחוד האירופי כולו עומד על סף ניתוץ? האם בריטניה עצמה תמשיך להיות הממלכה המאוחדת? מה יהיו השלכותיה של ההחלטה על הקואליציות הבינלאומיות, אלה שנוגעות לסחר העולמי ואלה שהוקמו למלחמה נגד הטרור?

אל מול תהיות הרות גורל אלה אפשר בשלב זה רק לבחון את הסיבות שגרמו להיפרדות. באופן ישיר היתה זאת החלטתו החפוזה של ראש הממשלה להבטיח משאל עם, כדי להרגיע את יריביו בתוך מפלגתו, שהולידה את התוצאה שהובילה להתפטרותו. אבל זרמי עומק לאומיים ולאומניים, אידיאולוגיה בדלנית, גזענות וחתירה להתרחק מאירופה שטופת הפליטים הסורים, כמו גם אי הרצון להמשיך ולהשתתף במערכות צבאיות בינלאומיות — הם ששימשו תשתית רעיונית ותרבותית להצבעה במשאל העם. לתשתית זאת שותפים כנראה רוב אזרחי בריטניה.

תשתית זאת אינה ייחודית לבריטניה, היא קיימת בעידן הנוכחי ברוב מדינות אירופה. גם ארצות הברית אינה חפה מרעיונות של בדלנות לאומית, שמבקשת להרחיק את המעצמה הגדולה ממעורבות במשברי העולם ושכרוכה גם במגמות גזעניות ובשנאת זרים, שבאות לידי ביטוי בעצם מועמדותה לנשיאות של דמות כמו דונלד טראמפ.

אותם זרמי עומק לאומניים ובדלניים שניתקו את בריטניה מאירופה רוחשים גם בישראל, ולא מתחת לפני השטח. ישראל, כך נדמה, אינה זקוקה להחלטה פורמלית או למשאל עם כדי להכריז על התנתקותה מאירופה או מן המערב. מדיניותה וזהותה כמדינת הכיבוש האחרונה במערב כבר נחוות כהצהרה על כך. אבל בניגוד להחלטה הבריטית, ישראל זקוקה לצורך שרידותה לקואליציות בינלאומיות שיתמכו בה.

הבדלנות הלאומנית שישראל מציגה בגאון אינה חומת מגן נגד חרמות וסנקציות בינלאומיות, אלא חומת נייר. באירופה גזענות ושנאת מיעוטים וזרים, שמזינות את תנועות הימין הקיצוני, עדיין נתקלות בסכרים ליברליים והומניים רבי עוצמה. בישראל סכרים אלה הולכים ומתמוטטים והם מתקשים מאוד לעמוד בפרץ. אסור שההחלטה שנפלה בבריטניה תשמש מופת לחיקוי בישראל, כדי לחזק את מי שמאמין ביכולתה של המדינה להתקיים כאי. אין לתת לימין הלאומני רשות להפוך את ישראל למדינה הכלואה בבדידותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ